fot. twitter/Sejm

Sejm: Komisja Zdrowia w środę o wypowiadaniu klauzul opt-out

Sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się w najbliższą środę wypowiadaniem przez lekarzy klauzul opt-out. Posiedzenie w trybie nadzwyczajnym zwołał przewodniczący komisji, poseł Platformy Obywatelskiej Bartosz Arłukowicz. Na spotkanie został zaproszony minister zdrowia.

Klauzule opt-out pozwalają lekarzom na pracę powyżej 48 godz. tygodniowo. W ostatnim czasie część medyków zdecydowała się na ich wypowiedzenie. Politycy największej partii opozycyjnej straszą zamykaniem oddziałów szpitalnych. Chcą, aby na posiedzeniu komisji minister przedstawił informacje nt. działań w tej sprawie.

W ocenie posła Tomasza Latosa sytuacja nie jest tak dramatyczna, jak przedstawiają ją politycy PO czy Nowoczesnej.  Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia dodał, że opozycja chce zbić kapitał polityczny na wypowiadaniu klauzul opt-out.

– Już raz na wniosek opozycji mieliśmy Komisję Zdrowia na grudniowym posiedzeniu komisji. Teraz chcą spotkać się w tej samej sprawie ponownie. Tak naprawdę, to wszystko ma służyć podgrzewaniu atmosfery w tej sprawie i wytworzeniu wręcz presji na młodych lekarzach – bo to ich przede wszystkim dotyczy – aby tę klauzulę wypowiadali. Platformie zależy na tym, aby był niepokój, aby były protesty, aby działo się dużo, najlepiej złego, w ochronie zdrowia i by był paraliż w służbie zdrowia – uważa Tomasz Latos.

Wypowiadanie klauzuli opt-out to kontynuacja październikowego strajku lekarzy rezydentów. Młodzi medycy domagają się skokowego wzrostu nakładów na służbę zdrowia oraz podwyżek płac.

Według danych Ministerstwa Zdrowia, dotychczas 3,3, tys. lekarzy ograniczyło ilość godzin pracy. Zdaniem rezydentów klauzule opt-out wypowiedziało ponad 4 tys. lekarzy i specjalistów.

RIRM

drukuj