PiS proponuje likwidację tzw. zamrażalki sejmowej

Posłowie na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu zajmą się projektem PiS dotyczącym zmian w Regulaminie Sejmu. Klub PiS proponuje m.in. likwidację tzw. zamrażarki sejmowej i zakazu odrzucania w pierwszym czytaniu projektów obywatelskich.

Klub Parlamentarny PiS postuluje również, by pierwsze czytania wszystkich projektów obywatelskich odbywały się zawsze na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Obecnie mogą się one odbywać na posiedzeniu komisji.

To próba likwidacji deficytu demokracji a jednocześnie danie większych praw obywatelom – mówi poseł Kazimierz Ujazdowski.

– Dobro demokracja polega na tym, iż rząd rządzi a parlament, czyli  opozycja parlamentarna kontroluje jego poczynania. W Polsce te uprawnienia kontrolne na tle innych parlamentów m.in. Francji, Wielkiej Brytanii czy też Niemiec są niezwykle skromne. Takie działania są próbą likwidacji deficytu demokracji, jednocześnie byłoby to udostepnieniem większych praw samym obywatelom. (…) Praktyka odrzucania w pierwszym czytaniu ludowej inicjatywy ustawodawczej dotyczyła ochrony życia. Inicjatywa która jest dziełem kilkuset tysięcy ludzi, jest wyrazem braku szacunku dla obywateli. Stąd też nie chcemy na to pozwalać, chcemy by w Polsce funkcjonował przepis który zakłada konieczność przeprowadzenia prac merytorycznych nad projektem obywatelskim– powiedział poseł Kazimierz Ujazdowski.

 Wypowiedź  posła Kazimierza Ujazdowskiego


Pobierz Pobierz

 

 

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl