Sejm za pomocą dla opiekunów dzieci niepełnosprawnych

Sejm przyjął ustawę dot. opiekunów osób niepełnosprawnych. Opiekunowie, którzy po śmierci podopiecznych stracą m.in. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, będą mogli ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych lub o świadczenie przedemerytalne.

Zmiany przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Za ich przyjęciem opowiedziało się 435 posłów, nikt nie głosował przeciwko, dwie osoby wstrzymały się od głosu.

W ocenie Iwony Hartwich, mamy niepełnosprawnego Kuby – przyjęta przez Sejm ustawa jest dużym krokiem do przodu.

– To był nasz postulat, w sprawie realizacji, którego prowadziliśmy rozmowy przez osiem lat. Rodzice z chwilą sytuacji losowej, np. w przypadku, gdy dziecko umiera – zostawali bez przysłowiowej kromki chleba. Często był taki moment, że rodzic musiał oddać część swojego świadczenia. Tam są jeszcze pewne mankamenty, ale jest to duży krok do przodu. W tym momencie jesteśmy zadowoleni z tego, że nasz postulat został wysłuchany – podkreśliła Iwona Hartwich.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Ministerstwo rodziny szacuje, że w latach 2017-2027 ze wsparcia skorzysta ponad 122 tys. osób.

Koszt nowelizacji to 1 mld 27,5 mln zł. Teraz ustawa trafi do Senatu.

RIRM

drukuj