fot. PAP/Marcin Bielecki

Premier Beata Szydło: Do poszkodowanych w nawałnicach cały czas dociera pomoc

Premier Beata Szydło podkreśliła, że do osób poszkodowanych w wyniku niedawnych nawałnic cały czas dociera pomoc i wsparcie. Dodała, że w tej chwili trwa szacowanie szkód, a niedługo będą wypłacane pieniądze na odbudowę zniszczonych domów.

„Ta pomoc cały czas płynie do tych osób, ponieważ na bieżąco uruchamiane są środki. Będą jeszcze wypłacane już niedługo pieniądze na odbudowę zniszczonych domów. W tej chwili trwa szacowanie szkód, usuwane są szkody w infrastrukturze, wypłacane są środki pomocowe” – powiedziała premier Beata Szydło na antenie TVP Info.

Szefowa rządu podziękowała wolontariuszom i „wszystkim ludziom dobrej woli”, którzy przeznaczają pieniądze na to, żeby pomagać poszkodowanym.

„Ogromna rola Kościoła, a wiem, że odbywają się zbiórki, a więc w tym nieszczęściu pokazaliśmy, że potrafią sobie wszyscy pomagać i że Polska jest państwem, krajem, w którym ta wspólnota to jest rzeczywistość” – powiedziała premier Szydło.

Premier uczestniczyła w sobotę na Jasnej Górze w uroczystej Mszy św. w ramach głównych obchodów 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

„Tutaj w Częstochowie to jest takie miejsce, które pokazuje, że (…) Polska w ważnych momentach jest jedna. Te dzisiejsze uroczystości i modlitwy, które tutaj były składane o jedność, o to żebyśmy byli wspólnie razem, to jest bardzo ważne. To jest taki moment, który dla wszystkich Polaków powinien też być takim momentem pewnej refleksji nad naszą przeszłością, ale też nad naszą przyszłością” – powiedziała Beata Szydło.

W wyniku nawałnic, które przeszły nad Polską w drugim tygodniu sierpnia zginęło sześć osób, a ponad 50 zostało rannych. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków, z czego 2,8 tys. to budynki mieszkalne.

PAP/RIRM

drukuj