W poniedziałek możemy poznać uzasadnienie TK dot. noweli o trybunale

W poniedziałek mamy poznać uzasadnienie Trybunału Konstytucyjnego do odwołania rozprawy ws. nowelizacji dotyczącej TK.

12 stycznia Trybunał miał w 10-osobowym składzie zbadać skargę złożoną przez grupę posłów Platformy Obywatelskiej. Chodzi o dwie uchwały Sejmu z 25 listopada.

Pierwsza stwierdza „brak mocy prawnej” wyboru 8. października przez Sejm poprzedniej kadencji 5-ciu sędziów. Druga mówi o wyborze 2. grudnia 5-ciu nowych sędziów.

O umorzenie sprawy wniósł Prokurator Generalny i Sejm. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości podkreślali, że Trybunał Konstytucyjny nie może badać uchwał Sejmu, ponieważ dotyczą one indywidualnego wyboru sędziów, a TK „nie jest sądem faktów, ale prawa”.

Adwokat Andrzej Romanek wskazywał, że decyzja o odwołaniu rozprawy może oznaczać, iż Trybunał ma bardzo poważne wątpliwości prawne wobec wniesionych skarg.

– Z jednej strony to dobrze, ponieważ pośpiech Trybunału Konstytucyjnego był kompletnie nieuzasadniony. Trybunał stoi na straży prawa i każde rozstrzygnięcie, każda refleksja nad prawem powinna być głęboko rozważona. Szczególnie w sprawie własnej, ponieważ w tym zakresie TK będzie rozstrzygał własną kwestię. Tu Trybunał powinien się zastanowić, czy ma takie uzasadnienie, ramy prawne, aby we własnej sprawie we własnym zakresie mógł te kwestie rozstrzygnąć. Może Trybunał Konstytucyjny „pójdzie po rozum do głowy” i te kwestie umorzy uznając, że w tym zakresie i w takiej sprawie sam rozstrzygać nie może – powiedział Andrzej Romanek.

Odwołanie rozprawy być może zakończy trwający w Polsce spór wokół Trybunału Konstytucyjnego. W czwartek z prezesem TK rozmawiał prezydent Polski Andrzej Duda.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl