40 proc. Polaków niedoinformowanych ws. zmian dot. OFE

40 proc. Polaków twierdzi, że jest niedoinformowanych w sprawie zmian dot. OFE – wynika z sondażu TNS Polska. 42 proc. badanych sądzi, że ma czas na złożenie deklaracji pozostania w OFE do końca września, tymczasem trzeba to zrobić do 30 lipca br.

Z opublikowanego we wtorek badania wynika, że zdecydowana większość badanych słyszała o zmianach w systemie emerytalnym. Takiej odpowiedzi udzieliło 84 proc. respondentów. Natomiast 40 proc. badanych uważa, że jest niedoinformowana. 32 proc. respondentów odpowiedziało, że ma poczucie, iż o nowych zmianach wie trochę, a 12 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie tylko słyszało, ale też dużo wie na ten temat. Z sondażu wynika ponadto, że 16 proc. nic nie wie o ostatniej reformie sytemu emerytalnego.

Z sondażu wynika, że odsetek najmłodszych badanych, które nic nie wiedzą o zmianach emerytalnych, wynosi 39 proc., natomiast wśród osób z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym – 33 proc.

Ankietowani zostali poproszeni o ocenę prawdziwości kilku stwierdzeń. Jak poinformował TNS Polska, połowa ze stwierdzeń była prawdziwa, a druga – fałszywa. 42 proc. respondentów uznało za prawdę stwierdzenie TNS Polska, że 30 września tego roku jest ostatecznym terminem złożenia deklaracji w sprawie pozostania w OFE. Tymczasem zgodnie z reformą emerytalną taką decyzję należy podjąć do 30 lipca tego roku.

Ponad połowa respondentów (55 proc.) wiedziała, że jeżeli chce pozostać w OFE, musi w tej sprawie złożyć odpowiednią deklarację, inaczej ich składki trafią w całości do ZUS. Tego nie wiedziało 36 proc., a 9 proc. udzieliło nieprawidłowej odpowiedzi. Blisko połowa (46 proc.) wiedziała również, że wypłatą emerytur, niezależnie od tego czy zostanie się w OFE, będzie zajmował się ZUS. Nie wiedziało tego 43 proc. ankietowanych.

Badanie zrealizowano w dniach 9-14 maja na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 1000 osób powyżej 15. roku życia.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl