fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Sejm: Trwają prace nad nowelizacją ustawy dot. rekompensat za podwyżki cen energii elektrycznej

W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy dotyczącą rekompensat za podwyżki cen energii elektrycznej. Podczas posiedzenia komisji energii odbyło się pierwsze czytanie projektu.

Ustawa niwelująca skutki tegorocznej podwyżki cen prądu, podpisana pod koniec ubiegłego roku, nie została wcielona w życie. Polskie rozwiązania muszą być zgodne z unijnymi wymogami. W tej sprawie przeprowadzono negocjacje z Komisją Europejską.

Nowela w obecnym kształcie zakłada, że ceny prądu dla odbiorców indywidualnych w tym roku nie wzrosną.  Dla średnich i dużych przedsiębiorstw przewidziano dopłaty do zużytych kilowatogodzin energii. Udało się wypracować dobre dla Polski warunki – mówi szef sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa poseł Maciej Małecki.

– Cel ustawy jest jasny – ochronić Polaków przed wzrostem cen energii elektrycznej. Minister energii przez szereg miesięcy był w intensywnym dialogu z KE. Nowelizacja jest skutkiem tych rozmów, ale cel pozostaje bez zmian. Ceny prądu w Polsce nie wzrosną. (…) Mam nadzieję, że opozycja do końca będzie patrzyła na merytoryczną stronę ustawy. Ona jest ponad podziałami. Nie wyobrażam sobie, żeby któremuś z polityków nie zależało na tym, żeby Polacy zostali obronieni przed wzrostem cen energii elektrycznej – wskazał Maciej Małecki.

Drugie czytanie noweli odbędzie się prawdopodobnie dziś po południu. Zapowiedziane podwyżki są skutkiem wzrostu cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj