fot. Tomasz Strąg

Min. J. Kwieciński: Okres przypadkowych inwestycji w Polsce się skończył

Zależy nam na inwestycjach, które są oparte na technologiach, których nie ma w Polsce – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że okres przypadkowych inwestycji w Polsce się skończył; także tych opartych na prywatyzacji.

Pod względem atrakcyjności inwestycyjnej Polska jest dziś liderem w Europie Środkowo-Wschodniej i szósta w Europie – tak wynika z raportu EY „Atrakcyjność Inwestycyjna Europy 2019”.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, odnosząc się do raportu, stwierdził, że jesteśmy zainteresowani inwestycjami typu Greenfield Investment.

– Zależy nam na tym, żeby do Polski przechodziły inwestycje, które są oparte na technologiach, których w Polsce nie ma, które wchodziłyby w te części gospodarki, gdzie nasze firmy niekoniecznie są najsilniejsze. Myślimy także o inwestycjach, które powstają od zera – tzw. Greenfield Investment. Można powiedzieć, że to nam się udaje. Inwestorzy zagraniczni zgodzili się z naszą koncepcją, dlatego że widzą, iż Polska jest krajem o świetnych zasobach pracy, ale Polska to także relatywnie duży rynek – wskazał Jerzy Kwieciński.

Według EY, w Europie Środkowo-Wschodniej w 2018 r. odnotowano 1598 bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W Polsce było ich ponad 270.

Za niemal połowę wszystkich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w naszym kraju odpowiadają: produkcja części motoryzacyjnych, transport, logistyka, produkcja czy przemysł chemiczny.

RIRM

drukuj