fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Orlen rośnie w siłę

Orlen w 2021 odnotował ponad 130 mld zł przychodów ze sprzedaży oraz 10,2 mld zysku netto. Spółka wydała też rekordowe środki na inwestycje.

Orlen – mimo pandemii – odnotował rekordowe wyniki. Gigant paliwowy wypracował ponad 131 mld zł przychodów ze sprzedaży. Zysk operacyjny EBITDA LIFO wyniósł 14,2 mld zł. – i to pomimo spadku marż paliwowych w Polsce oraz zaledwie 13 proc. udziału polskiego segmentu detalicznego.

Największy wpływ na wynik miały intensywnie rozwijane segmenty petrochemii i energetyki – tłumaczy prezes Orlenu, Daniel Obajtek. Wskazuje, że właściwa była decyzja spółki o dywersyfikacji działalności. Celem polskiego giganta jest budowa koncernu multienergetycznego, który byłby liderem transformacji energetycznej w całej Europie Środkowej. Już w roku 2021 Orlen wydał na inwestycje rekordowe środki.

 

https://twitter.com/DanielObajtek/status/1486594616749084684

„Dzięki dobrej kondycji @PKN_ORLEN zrealizował w minionym roku inwestycje na rekordowym poziomie blisko 10 mld zł. Skuteczna realizacja strategii #ORLEN2030 pozwala nam wzmacniać konkurencyjność na wymagającym europejskim rynku. W tym roku na inwestycje przeznaczymy 15,2 mld zł” – napisał na Twitterze Daniel Obajtek.

Orlen nabył 100 proc. udziałów spółki OPT, największego przewoźnika paliw w Polsce. Uruchomił też 400 paczkomatów w ramach Orlen Paczki i 300 punktów alternatywnego tankowania. Spółka realizuje też projekt budowy farm wiatrowych na Bałtyku. Inwestuje również w wodór. Orlen sfinalizował przejęcie Grupy Lotos. Czeka teraz na decyzję UOKiK-u w sprawie PGNiG.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl