fot. pixabay.com

Blisko 30 proc. osób niepełnosprawnych w Polsce pracuje zawodowo

W Polsce jest ok. trzech milionów osób niepełnosprawnych. Według przeprowadzonych badań blisko 30 procent z nich pracuje zawodowo. Umożliwiają to nowe technologie i praca zdalna.

Nowe technologie sprawiają, że osoby z niepełnosprawnością, które parę lat temu nie miały szans na pracę, teraz mogą realizować się zawodowo. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli takich osób jest w naszym kraju coraz więcej – podkreśla dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Gdańsku, Dariusz Majorek.

– Na dzisiaj rzeczywiście mamy wzrost ilości osób aktywnych zawodowo. Nadal gonimy wskaźniki starych krajów UE, ale przekroczyliśmy już poziom aktywności na poziomie 30 procent – zaznacza Dariusz Majorek.

Dziś często do zatrudnienia osoby z niepełnosprawnościami wystarczy sprzęt komputerowy i dostęp do szybkiego internetu w domu plus kompetencje do ich obsługi. W taki sposób pracuje Monika Czerczak, która jest osobą niewidomą.

– Pracuję jako osoba, która zajmuje się promocją fundacji. Moja funkcja nazywa się „specjalista ds. promocji”. Moim zadaniem jest udostępnianie m.in. w sieci informacji o działalności fundacji, np. na Facebooku, szukanie beneficjentów, którzy chcieliby wziąć udział w naszych projektach. Mam swój sprzęt, który jest dostosowany do moich potrzeb, czyli pracuję na komputerze z udźwiękowieniem, czyli z programem mówiącym – wyjaśnia Monika Czerczak.     

Jednak to nie tylko praca zdalna daje możliwości zawodowe osobom z niepełnosprawnością. W Polsce powstaje coraz więcej zakładów pracy przystosowanych do potrzeb takich osób – zaznacza dyrektor małopolskiego oddziału PFRON, Marta Mordarska.

– Nowe technologie oczywiście mają tutaj swoje ogromne znaczenie, bo też część pracowników może świadczyć pracę zdalnie, ale nie tylko oni, bo też wszystko to, co jest naszym elementem postępu, dostępności cyfrowej sprawia, że osoby z niepełnosprawnością z poziomu domu lub innego miejsca mogą te pracę podejmować – wskazuje Marta Mordarska.

Jednak wciąż największą barierą w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych pozostają stereotypy i obawa ze strony pracodawców. Dlatego też rząd wprowadza rozwiązania, które mają na celu zachęcić przedsiębiorców do współpracy z osobami niepełnosprawnymi.

– Znowelizowano przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, wzrosła od stycznia 2023 roku kwota dofinansowań dla pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami na podstawie umów o pracę – mówi Dariusz Majorek.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych już od 20 lat dofinansowuje podnoszenie kwalifikacji zawodowych osób z niepełnosprawnością po to, aby takie osoby mogły swobodnie konkurować na rynku pracy.

TV Trwam News

 

 

drukuj