fot. https://www.facebook.com/MRPiTGOVPL

MRPiT: Spada stopa bezrobocia rejestrowanego w naszym kraju

Spada stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce. W ubiegłym miesiącu wyniosła 6,1 proc – podało dziś Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Oznacza to, że w porównaniu z kwietniem br., stopa bezrobocia spadła o 0,2 punku procentowego. Resort rozwoju zaznaczył, że maj jest trzecim miesiącem z rzędu, gdy zmniejsza się liczba osób bez pracy.

Według rządowych danych w ubiegłym miesiącu zarejestrowanych bezrobotnych było ok. 1 mln 28 tys. Najmniej było ich w woj. wielkopolskim, a najwięcej – w woj. warmińsko-mazurskim.

Prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista, podkreśla, że dane świadczą o tym, że polska gospodarka wychodzi z kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. W ocenie eksperta, w najbliższych miesiącach stopa bezrobocia będzie dalej spadać.

Ten popyt wewnętrzny istotnie przyśpieszył i będzie rósł nie tylko w okresie wakacji, ale dalej do końca roku i jednocześnie wpływ robót sezonowych będzie istotnym czynnikiem w trakcie wakacji. Przyczyni się to do tego, że na tle Europy nasze bezrobocie zredukuje się jeszcze bardziej. Trzeba będzie pracować intensywnie nad kwalifikacjami zawodowymi, bo w niektórych sektorach gospodarki będzie nam brakować wykwalifikowanych pracowników. To nie znaczy, że tego nie da się zaaranżować, ale trzeba już w tej chwili podjąć różnego typu działania, żeby te kwalifikacje przygotowywać – wyjaśnia prof. Zbigniew Krysiak.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przypomniało również, że według najnowszych danych Eurostatu, Polska jest już czwarty miesiąc z rzędu krajem z najniższą stopą bezrobocia w Unii Europejskiej. Obecnie na tle Wspólnoty wynosi ona 3,1 proc.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl