Wnioski o zasiłki składane przez internet?

Ministerstwo pracy chce wprowadzić możliwość składania wniosków o zasiłki przez internet. Właśnie zakończyły się konsultacje ws. projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw.

Złożenie przez internet wniosku o przyznanie zasiłku, elektroniczna wymiana informacji pomiędzy urzędami, przeprowadzanie wywiadu środowiskowego za pomocą e-kwestionariusza to rozwiązania, które zakłada przygotowywana nowela. Jak podkreśla resort, zmiany mają m.in. usprawnić proces składania wniosków i przyznawania świadczeń rodzinnych z funduszu alimentacyjnego oraz z pomocy społecznej. Umożliwi to m.in. funkcjonowanie portalu „Emp@tia – Platforma komunikacyjna obszaru Zabezpieczenia Społecznego”.

Poseł Stanisław Szwed, wiceszef sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny stwierdził, że dużo lepszym i efektywniejszym pomysłem byłoby uproszczenie procedur.

Zdecydowanie lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem byłoby uproszczenie całych procedur. Jeżeli dzisiaj pracownik socjalny ma wypełnić kilkanaście kartek papieru i są z tym problemy to wprowadzając wersję elektroniczną trudno sobie wyobrazić, że ktoś kto nie ma pracy czy jest w bardzo trudnej sytuacji sobie z tym poradzi. Znowu przyjdzie do urzędnika, żeby mu to elektronicznie wypełnić. Czy to nie rozwiązuje problemu? – pytał poseł Stanisław Szwed.

Dokumenty składane przez osoby ubiegające się o świadczenia rodzinne oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego mają być uwierzytelniane za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego.

RIRM

drukuj