Czeski internet: usunąć Polaków ze Śląska Cieszyńskiego!

W czeskich mediach pojawiają się postulaty usunięcia Polaków ze Śląska Cieszyńskiego. Publikacjom towarzyszy prorosyjska propaganda – informuje tygodnik „Do Rzeczy”. Nasi południowi sąsiedzi są straszeni, że Polacy chcą odzyskać Zaolzie.

Antypolskie wpisy na czeskich forach internetowych i publikacje na portalach zbiegają się w czasie z podobną akcją przeprowadzaną na Litwie. Tam osoby podszywające się pod mniejszość Polską miały wzywać do powstania przeciw litewskim władzom.

Dr Leszek Pietrzak, były pracownik Biura Bezpieczeństwa Narodowego, ocenia, że za wpisami na czeskich portalach mogą stać Rosjanie.

Przez ostatnie 25 lat nigdy nie słyszeliśmy o jakimkolwiek problemie, który dotyczyłby sytuacji Polaków na terenie historycznego Zaolzia. Nagle pojawia się ten problem i na portalach internetowych są różnego rodzaju wpisy, które mogą wskazywać, że dzieje się coś złego. Ja bym podchodził do tego bardzo ostrożnie, ponieważ może być to prowokowane przez Rosjan. Rosjanie prowadzą dziś potężną wojnę informacyjną. Zatrudniają  tysiące hakerów, internautów – podkreśla dr Leszek Pietrzak.

Biuro prasowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych próbuje uspokajać, tłumacząc, że antypolskie publikacje w Czechach mają charakter lokalny i wynikają z odmiennej oceny historii polsko-czeskiego pogranicza.

RIRM

drukuj