fot. pixabay.com

Apel Ordo Iuris i SDP o pilne procedowanie rozwiązań zwalczających cenzurę w internecie

Instytut Ordo Iuris oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich apelują do premiera Mateusz Morawieckiego o pilne procedowanie rozwiązań zwalczających cenzurę w internecie.

Do Kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego złożona została dziś w tej sprawie petycja, którą poparło ponad 40 osób ze świata mediów i nauki. Szefowi rządu przekazano też raport dotyczący stanu wolności słowa w mediach.

Autorzy apelu do premiera wskazują, że internet, który miał być przestrzenią wolnej debaty, staje się obszarem działań cenzorskich. Nieuprawnione praktyki korporacji medialnych naruszają gwarantowaną w Konstytucji wolność słowa.

Stąd – jak podkreślają Ordo Iuris i SDP – pilnie potrzeba regulacji, które zagwarantują, że platformy internetowe nie będą mogły usuwać treści, które nie naruszają polskiego prawa. Autorzy apelu chcą też, by rząd wdrożył skuteczne procedury odwoławcze dla użytkowników, którzy zostali ocenzurowani.

Na briefingu mówił o tym dziś wiceprezes Ordo Iuris, dr Tymoteusz Zych.

– Chodzi o bardzo konkretne gwarancje pozwalające na egzekwowanie swoich praw wobec internetowych gigantów. Przez lata ich regulaminy odsyłały do sądów w Stanach Zjednoczonych, w tym w Kalifornii. Nie należy się w związku z tym dziwić, że nikt z możliwości dochodzenia swoich praw przed sądem do tej pory nie skorzystał. To się musi zmienić. Muszą powstać proste procedury pozwalające zwykłemu człowiekowi, zwykłemu użytkownikowi internetu na to, żeby toczyć tutaj, w Polsce, postępowanie administracyjne czy postępowanie sądowe wobec internetowych gigantów – podkreślał wiceprezes Ordo Iuris.

Projekt o wolności słowa w internecie przygotował resort sprawiedliwości. Obecnie oczekuje on na wpisanie do wykazu prac legislacyjnych rządu. Jego treść powinna być wkrótce dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl