Są zawiadomienia do prokuratury ws. Facebooka

Do prokuratury trafiły dwa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez administrację Facebooka. Złożyła je Reduta Dobrego Imienia i Polska Liga Przeciw Zniesławieniom. Sprawa dot. blokowania patriotycznych profili na tym portalu społecznościowym.

Działacze ruchów narodowych informują, że w ostatnim czasie Facebook blokował profile m.in. Marszu Niepodległości, Ruchu Narodowego, Obozu Narodowo-Radykalnego i Młodzieży Wszechpolskiej. Po nagłośnieniu sprawy administratorzy odblokowali profil Marszu Niepodległości.

Reduta Dobrego Imienia w oświadczeniu stwierdza, że praktyki stosowane przez Facebook łamią polskie prawo i naruszają Konstytucję – podkreślił Maciej Świrski, prezes Reduty.

Artykuł 54 Konstytucji mówi, że cenzura prewencyjna w Polsce jest zakazana, a Facebook stosuje taką praktykę, że w momencie kiedy uzna, że czyjeś wypowiedzi naruszają jakieś ich wewnętrzne standardy to blokuje takiego użytkownika, a to już jest złamanie art. 54, bo jest to cenzura prewencyjna. Mimo monitów różnych użytkowników także ze strony Reduty Dobrego Imienia administratorzy tego portalu nie blokują dostępu do treści, które znieważają św. Jana Pawła II przede wszystkim, ale także inne wartości religijne. Art. 196 Kodeksu karnego mówi, że kto znieważa przedmioty kultu podlega karze bodajże do lat 2. Jednoznacznie jest określone, że przedmiot kultu jest pod ochroną – mówił Maciej Świrski.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zapowiedział, że resort zastanowi się jakie kroki podejmie w tej sprawie.

Z kolei narodowcy w sobotę organizują protest przed warszawską siedzibą Facebooka.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl