fot. facebook.com

R. Winnicki o Marszu Niepodległości: Nawet jeśli decyzja sądu zostanie utrzymana, marsz się odbędzie

Nawet jeśli decyzja sądu zostanie utrzymana, marsz się odbędziezapowiedział w środę poseł Konfederacji Robert Winnicki po uchyleniu przez Sąd Okręgowy w Warszawie decyzji o rejestracji Marszu Niepodległości, który do tej pory był wydarzeniem cyklicznym.

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił w środę decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji cyklicznego wydarzenia Marsz Niepodległości. Tym samym uwzględnił odwołanie stołecznego ratusza w tej sprawie. Orzeczenie jest nieprawomocne. W sprawie głos zabrał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

„Bardzo się cieszę, że dzisiaj sąd się przychylił do naszego wniosku i w związku z tym jasno potwierdził, że wojewoda nie powinien był rejestrować zgromadzenia cyklicznego” – powiedział.

Natomiast wojewoda mazowiecki stwierdził, że „ewentualne dalsze kroki prawne będą podejmowane po analizie pisemnego uzasadnienia postanowienia warszawskiego sądu okręgowego”.

Decyzję sądu skomentowali w środę przedstawiciel środowisk narodowych.

„Najwyższa kasta sędziowska, która prawdopodobnie działa na zlecenie polityczne” – stwierdził szef Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz.

Paweł Kryszczak ze Stowarzyszenia dodał, że prezydent Rafał Trzaskowski po raz kolejny uderza w środowiska patriotyczne, co uznał za element walki z polskością.

Rafałowi Trzaskowskiemu przedstawiciele ugrupowań narodowych zarzucili hipokryzję, przypominając, że jeszcze nie tak dawno deklarował „chęć udziału w marszu niepodległości”, tymczasem teraz chce delegalizacji.

„Prezydent Rafał Trzaskowski mści się za brak poparcia wyborców Konfederacji, którzy w wyborach prezydenckich nie zagłosowali na kandydata opozycji” – stwierdził Robert Bąkiewicz.

Poseł Robert Winnicki (Konfederacja) oświadczył pod sądem okręgowym, że „nawet jeśli decyzja sądu zostanie utrzymana, Marsz Niepodległości i tak się odbędzie (…). W razie potrzeby przyjmie jedynie inną formułę”wyjaśnił.

„Uważamy, że zostanie to (decyzja sądu) obalone” – dodał poseł.

„Sąd w naszej ocenie ze względów politycznych przychylił się do ataku Rafała Trzaskowskiego na Marsz Niepodległości” – powiedział Robert Winnicki.

„Będziemy się odwoływać i podawać argument, że jest to wydarzenie cykliczne” – zapowiedział wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Witold Tumanowicz.

PAP

drukuj