fot. pl.wikipedia.org

R. Winnicki: Napięcie z Białorusią dot. „Burego” jest spowodowane błędami IPN-u sprzed ponad dekady

Napięcie z Białorusią dot. Romualda Rajsa „Burego” jest spowodowane błędami IPN-u sprzed ponad dekady – ocenił poseł Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego.

W najnowszym komunikacie IPN uznał za „wadliwe” wcześniejsze ustalenia tej instytucji, mówiące, że zabójstwa popełnione przez oddział „Burego” „należą do zbrodni ludobójstwa”. W odpowiedzi na to białoruskie MSZ wezwało ambasadora RP.

Mińsk poinformował, że oczekuje od władz Polski komentarza, czy ta ocena działań „Burego” jest oficjalnym punktem widzenia i jak się to odnosi do kroków na rzecz budowania dialogu, w tym historycznego, podjętego przez oba kraje w ostatnim czasie.

Poseł Robert Winnicki wskazuje, że taka sytuacja nie miałaby miejsca gdyby nie błędy popełnione wcześniej przez IPN.

– Powiedzmy sobie jasno i szczerze: gdyby kilka lat temu nie poszła taka opinia i taki a nie inny wynik śledztwa, to nie mielibyśmy dzisiaj tego problemu. Jest to przede wszystkim błąd IPN – tego IPN sprzed ponad dekady. Oczywiście Białorusini zareagowali na to alergicznie, ale trzeba powiedzieć jasno, że gdybyśmy my mieli reagować alergicznie na to, co się opowiada na Białorusi – o 1939 r., o przywróceniu tzw. zachodniej Białorusi, o tym, co się opowiada o Kresach czy Armii Krajowej – to byśmy mieli nieustanną wojnę dyplomatyczną. Białoruska, litewska czy ukraińska historiografia w tym zakresie nieustannie uderza w polską wrażliwość. Powiedzmy sobie szczerze – mało kto się tym przejmuje. Zatem powinniśmy robić po prostu swoje – zaznacza Robert Winnicki.

Poseł Robert Winnicki ocenił też, że poprzednie ustalenia IPN dot. „Burego” oparte były o szczątkowe informacje i dobrze się stało, że Instytut pod obecnym kierownictwem je prostuje.

RIRM

drukuj