fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] R. Winnicki: Marsz Niepodległości jest najlepszą, największą i najpiękniejszą manifestacją patriotyzmu

Marsz Niepodległości jest najlepszą, największą, ale też najpiękniejszą manifestacją patriotyzmu zaplanowaną na 11 listopada 2018 r. – podkreślił prezes Ruchu Narodowego poseł Robert Winnicki.

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości politycy opozycji atakują i bojkotują organizację patriotycznych manifestacji.

– Marsz jest największą uroczystością, która odbywa się na stulecie niepodległości, ale też odbywa się co roku. Gromadzi mnóstwo ludzi ze wszystkich warstw społecznych. Od młodzieży po starszych. Są patrioci, są narodowcy, są organizacje katolickie. Będzie w tym roku także licznie reprezentowana „Solidarność”. Myślę, że Marsz Niepodległości jest najlepszą, największą, ale też najpiękniejszą manifestacją patriotyzmu właśnie tego dnia – powiedział Robert Winnicki.

Ustępująca prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz nie wyklucza rozwiązania Marszu Niepodległości. Włodarz Wrocławia Rafał Dutkiewicz, popierany przez Platformę Obywatelską, już zakazał w tym mieście organizacji Narodowego Marszu Niepodległości 11 listopada.

Prezydenci Warszawy i Wrocławia swoje stanowiska względem manifestacji 11 listopada uzasadniają rzekomymi względami bezpieczeństwa.

Dla Hanny Gronkiewicz-Waltz powodem do rozwiązania patriotycznego marszu może być użycie rac albo źle ocenianych przez ratusz transparentów. We Wrocławiu organizatorzy marszu już zapowiedzieli, że odwołają się od zakazu.

– Myślę, że pani prezydent zachowuje się skrajnie nieodpowiedzialnie. Doskonale sobie zdaje sprawę, że będzie miała do czynienia ze zgromadzeniem liczącym nawet setki tysięcy ludzi i zgromadzeniem w bardzo szczególnym uroczystym dniu dla Polaków, jakim jest 11 listopada 2018 r. Powinna bardziej ważyć słowa, ale też bardziej przemyślanie podejmować swoje działania tego dnia po to, żeby zabezpieczyć wszystkie kwestie prawne i kwestie bezpieczeństwa tego dnia, a nie żeby dolewać oliwy do ognia – zaznaczył polityk.

Poseł wskazał też, czego tak naprawdę boją się przeciwnicy patriotycznych manifestacji.

– Myślę, że pani prezydent tak naprawdę obawia się takiej ogromnej manifestacji polskości pod hasłem: Bóg, Honor, Ojczyzna, bo tym właśnie jest Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe. Myślę, że to bardzo wielu decydentom w Europie i w Polsce spędza sen z powiek, że tak potężna dawka pozytywnego myślenia o patriotyzmie, o narodzie, o tożsamości narodowej opartej o chrześcijaństwo, o katolicyzm jest im po prostu zawadą w oku i dlatego są takie działania podejmowane. W moim przekonaniu będą zupełnie nieskuteczne – zauważył Robert Winnicki.

Część polityków opozycji m.in. Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus nawołuje do wsparcia kontrmanifestacji na trasie Marszu Niepodległości, które organizują działacze tzw. Obywateli RP, Komitetu Obrony Demokracji i Strajku Kobiet. Te same środowiska planują też wyrazić sprzeciw względem wrocławskiego Marszu Polski Niepodległej.

A Marsz Niepodległości w Warszawie ma wyruszyć 11 listopada o godz. 14.00 z Ronda Dmowskiego i udać się na Błonia Stadionu Narodowego.

RIRM

drukuj