Fot. PAP/Paweł Supernak/Leszek Szymański/Jacek Turczyk/

Polacy przeszli w Marszu Niepodległości

W sobotę po raz ósmy ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska patriotyczno-narodowe. Jak co roku transmisję z marszu przeprowadziła telewizja Trwam.

„My chcemy Boga” – pod takim hasłem ulicami Warszawy przeszedł dziś Marsz Niepodległości. W ten sposób Polacy uczcili 99. rocznicę odzyskania niepodległości. To bardzo popularna forma świętowania – mówił wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Witold Tumanowicz.

– Co roku na ten marsz przychodzi coraz więcej osób. To znaczy, że wśród kalendarzy Polaków stało się to wydarzeniem cyklicznym – wskazał Witold Tumanowicz.

I coraz bardziej rodzinnym. Warto krzewić w dzieciach pamięć o tamtych czasach – podkreślał uczestnik marszu Mateusz Biołus.

Wie o tym mały Marceli, który na wydarzenie przybył w stroju warszawskiego powstańca.

– To jest święto niepodległości i obchodzimy to, że zwyciężyliśmy i dlatego tu przychodzę – żeby obchodzić to święto – powiedział Marceli.

Marsz niepodległości rozpoczęto odśpiewaniem hymnu narodowego. Na trasie pochodu powiewało tysiące biało-czerwonych flag. Uczestnicy marszu nieśli ze sobą transparenty, m.in. z tegorocznym hasłem „My chcemy Boga” oraz „Lwów i Wilno – pamiętamy”, czy „Króluj nam Chryste”. Nie zapomnieli także o ochronie życia dzieci nienarodzonych – mówił w czasie marszu doktor Krzysztof Kawęcki.

Przez całą sobotę zbierane były podpisy poparcia dla inicjatywy Zatrzymaj aborcję. Uczestnicy marszu są za zakazem zabijania nienarodzonych dzieci – powiedział Hubert, wolontariusz akcji.

„Bardzo, bardzo chętnie ludzie podpisują. Te podpisy bardzo dobrze idą. Jesteśmy po prostu za życiem” – podkreślał wolontariusz.

Marsz Niepodległości z roku na rok staje się coraz bezpieczniejszym wydarzeniem. Jednak w tym dniu w stolicy odbyło się 12 zgłoszonych zgromadzeń. To spowodowało, że oddziały policji musiały być w ciągłej gotowości. Na trasie Marszu Niepodległości w okolicy Ronda de Gaulle’a, policjanci zatrzymali uczestników kontrmanifestacji Obywateli RP. Natomiast pod Sejm wyruszył marsz antyfaszystowski.

Bez większych incydentów Marsz Niepodległości zakończył się na błoniach Stadionu Narodowego, gdzie uczestnicy wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj