fot. PAP/Albert Zawada

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

W piątek, 11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości w całym kraju odbywają się uroczystości dla uczczenia 104. rocznicy wyzwolenia Polski spod jarzma zaborców. Nie zabraknie atrakcji dla rodzin. Zaplanowane są liczne festyny, przemarsze, koncerty, a także imprezy biegowe.

Setki wydarzeń w całym kraju, w tym m.in. akcję wspólnego śpiewania hymnu, Festiwal na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, koncerty, pokazy zabytkowych pojazdów, pikniki rodzinne – zaplanowano na przypadającą 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W obchody zaangażowane są zarówno duże instytucje kultury, jak i małe samorządowe instytucje i organizacje pozarządowe. W kalendarium na stronie Biura Programu „Niepodległa” już teraz można znaleźć ponad tysiąc wydarzeń, z czego ponad 900 to lokalizacje, w których śpiewany będzie hymn.

Główne uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych rozpoczęły się w południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, gdzie odbyła się uroczysta odprawa wart, złożenie wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz koncert pieśni patriotycznych. Następnie obchody przeniosły się na Krakowskie Przedmieście, gdzie stoją trzy sceny. Odbędą się na nich koncerty, debaty i animacje oraz spektakle dla dzieci. W Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 10 i 12 zostały odprawione Msze święte w intencji Ojczyzny. O godz. 14 z Ronda Dmowskiego ruszył Marsz Niepodległości. Przejdzie Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego.

Największym projektem włączającym Polaków we wspólne świętowanie jest zorganizowana 11 listopada o godz. 12 akcja „Niepodległa do Hymnu”.

„11 listopada w samo południe każdy Polak i przyjaciel Polski mógł zatrzymać się na chwilę, przyłączyć do organizowanych w okolicy uroczystości lub zorganizować wspólnie z bliskimi śpiewanie naszego hymnu. Możemy w ten sposób upamiętnić trud naszych przodków, którzy ponad wiek temu połączyli siły by odbudować Niepodległą” – powiedział Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

W organizowanej już po raz 5. akcji będą brali również Polacy mieszkający poza granicami kraju. Na śpiewanie hymnu można się wybrać do Kairu, Rzymu, ale również do Nowego Jorku, Chicago, Paryża, w okolice Bristolu w Wielkiej Brytanii a nawet do miejscowości Czerkasy w Ukrainie.

Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego w Warszawie rozpoczął się Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Zaplanowano m.in. parady uliczne, tańce, koncerty na żywo, pokazy zabytkowych pojazdów i przemarsze rekonstruktorów. Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego powstała scena muzyczna, na której wystąpią Enej i Zazula, Roxie Węgiel, LemON oraz IRA. Dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych tradycyjnie stanie się strefą zabaw dla dzieci. Dla miłośników tańców ludowych z Wielkopolski, Suwalszczyzny, Rzeszowszczyzny i z centralnej Polski „Niepodległa” przygotowała Scenę Tańców Polskich.

W całym kraju odbędą się wydarzenia organizowane przez instytucje kultury prowadzone i współprowadzone przez MKiDN. W upamiętnienie tegorocznej rocznicy ponownie włączyły się muzea narodowe oraz mniejsze muzea tematyczne.

W piątek Muzeum Wojska Polskiego w siedzibie głównej oraz w oddziałach na terenie Warszawy i w Poznaniu organizuje dni otwarte i pikniki rodzinne. W siedzibie głównej Muzeum w Warszawie (al. Jerozolimskie 3) w godz. 10–16. (ostatnie wejście na sale wystawowe będzie możliwe o godz. 15.30) odbędzie się piknik rodzinny pt. „Pokolenia – Święto Niepodległości dla młodszych i starszych”. W programie m.in. prezentacja samochodów opancerzonych oraz pojazdów wojskowych. Zaplanowano także „stoisko klocków konstrukcyjnych COBI wraz z premierowym pokazem zestawu czołgu: Renault FT-17 wraz z figurką Józefa Hallera oraz samolotu MIG-29 NATO Code >>Fulcrum<< wyprodukowanych przez firmę COBI we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego”, a także „stoisko Warlord Games z planszami i figurkami do gier strategicznych o tematyce historycznej, gdzie będzie można stoczyć niejedną bitwę”.

Podczas pikniku będzie można zobaczyć wybrane zbiory związane z wojną obronną 1939 roku, wystawę planszową „Jeszcze Polska nie umarła” – poświęconą historii hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej oraz wystawę czasową „Zwycięstwo pod Zieleńcami 18 czerwca 1792 roku uwieńczone ustanowieniem Orderu Virtuti Militari”. Na wystawie prezentowane są m.in.: pamiątki z okresu walk w obronie Konstytucji 3 maja, umundurowanie, dokumenty, broń palna, bogato zdobiona broń biała. Unikatowym obiektem jest oryginalny, srebrny order Virtuti Militari z monogramem króla Stanisława Augusta. Muzeum Wojska Polskiego podało, że na świecie znanych jest jedynie 10 egzemplarzy tego odznaczenia.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego tradycyjnie odbędzie się Koncert Niepodległości. Na program 14. koncertu pt. „Contra Targovicam” składają się m.in. hybrydowe aranżacje polskich pieśni wojskowych i patriotycznych oraz kompozycje współczesne. Podczas piątkowego koncertu zaprezentowana zostanie współczesna kompozycja do „Pieśni o wójcie Albercie”.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Muzeum Niepodległości w Warszawie rozpoczęły się uroczystym odśpiewaniem Hymnu Narodowego, przy akompaniamencie uczniów z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego. Następnie odbędzie się koncert muzyki klasycznej i patriotycznej zatytułowany „Mater Polonia”, poprzedzony prelekcją dr Beaty Michalec pt. „Ojcowie Niepodległości”.

Gra miejska pt. „Zmierzch przed burzą” oraz gra dla dzieci „Mali reporterzy” to główne atrakcje tegorocznego 17. Przystanku Niepodległość, który Muzeum Historii Polski organizuje 11 listopada w Warszawie. Jak co roku udział w wydarzeniach jest wolny. Gra miejska przeniesie uczestników do Warszawy połowy XIX wieku i pozwoli im poznać kluczowe wydarzenia polityczne, które miały miejsce przed powstaniem styczniowym, a także pokaże jak w tamtym czasie rozwijało się miasto Warszawa. Dla rodzin przygotowano oddzielną ścieżkę gry pt. „Mali reporterzy”. Dzieci będą miały szansę wcielić się w rolę dziennikarzy i dzięki wykonanym zadaniom uzupełnić artykuły w warszawskiej gazecie.

W Muzeum Łazienki Królewskie zaplanowano 11 listopada piknik historyczny z udziałem kawalerzystów Pierwszego Pułku Szwoleżerów i Honorowego Szwadronu Przybocznego Prezydenta Rzeczypospolitej. O godz. 18. odbędzie się widowisko plenerowe „Noc Listopadowa” Stanisława Wyspiańskiego (finansowane z dotacji MKiDN, wydarzenie tylko na zaproszenia).

Od 11 do 13 listopada będzie można bezpłatnie zwiedzić wystawę stałą w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

11 listopada w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w godz. 10-18 w odbędzie się prezentacja samochodów z dwudziestolecia międzywojennego. Zaplanowano także m.in. prezentację projektu „Żołnierze Niepodległości”, koncert „Polskie hymny”, warsztaty rodzinne „Kolej na Ciebie! Budujemy drewniany pociąg” oraz grę terenową „Różnorodna Niepodległa”.

W piątek prezes Instytutu Pamięci Narodowej weźmie udział w 10. Siedleckiej Paradzie Niepodległości – Gdańsk-Siedlce. Instytut organizuje także szereg wydarzeń w Przystankach Historia w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, a także poza Polską w Belgii i Wielkiej Brytanii.

W Katowicach wojewódzkie obchody Święta Niepodległości – złożenie kwiatów przy Pomniku Powstańców Śląskich, w Archikatedrze Chrystusa Króla odbędzie się msza w intencji Ojczyzny. Wczesnym popołudniem na Stadionie Śląskim w Chorzowie zaplanowano m.in. atrakcje dla dzieci i wielką wystawę militariów. Po raz pierwszy w Katowicach odbędzie się Bieg Niepodległości im. Dziewięciu z Wujka. Biegacze uczczą pamięć o górnikach zastrzelonych przez ZOMO 16 grudnia 1981 roku. W Częstochowie mieszkańcy zostali zaproszeni do zrobienia wspólnego biało-czerwonego zdjęcia na Placu Biegańskiego.

W Pomorskiem o godz. 9.30 nastąpiło podniesienie flagi państwowej na znajdującym się na Górze Gradowej najwyższym maszcie w Gdańsku. O 10.30 miała miejsce Parada Niepodległości – przemarsz przez całe centrum miasta. W Gdyni o godz. 9 Bieg Niepodległości. Godzinę później – Msza św. święta w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. O godz. 12 gdyńska parada, która zakończy się przed pomnikiem Polski Morskiej; tam – oficjalne uroczystości z wojskową asystą honorową.

Obchody w Krakowie rozpoczęły się Mszą św. na Wawelu. Następnie nastąpiło złożenie kwiatów przed krzyżem katyńskim. Stamtąd kawalerzyści poprowadzili pochód traktem królewskim na plac Jana Matejki, gdzie o godz. 12 nastąpiło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Defiladę służb mundurowych na pl. Matejki rozpoczął przelot samolotów wojskowych. Tę część obchodów zakończy poczęstunek, skosztować będzie można m.in. grochówki.

Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości na Dolnym Śląsku odbędą się w tym roku w Lubaniu. Uroczysty apel, poprzedzony Mszą św., odbył się w piątek przed południem na placu Feliksa Netza. Następnie w rynku pokaz sprzętu wojskowego. Z kolei we Wrocławiu odbyła się, jak co roku, Radosna Parada Niepodległości; zaplanowano też koncerty i wydarzenia sportowe.

Obchody w województwie łódzkim rozpoczęły się o godz. 10 Mszą świętą w intencji ojczyzny w bazylice archikatedralnej. Następnie zaplanowano oficjalne uroczystości przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza. Na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze miał miejsce się Piknik Niepodległościowy, w tym wspólne odśpiewanie hymnu. Będzie też można zobaczyć z bliska pojazdy wojskowe i militaria, obejrzeć wystawy historyczne i pokazy rekonstruktorów.

Świąteczny dzień w Lublinie rozpoczął się uroczystym posiedzeniem Rady Miasta w Trybunale Koronnym. Po Mszy św. w intencji Ojczyzny w Archikatedrze Lubelskiej, uczestnicy obchodów przeszli na Plac Litewski, gdzie zaplanowano główne wydarzenia. Podczas uroczystego apelu o 11.30 nastąpiło odśpiewanie hymnu narodowego i podniesienie flagi państwowej na maszt. Po apelu pamięci, salwie honorowej i salucie armatnim, uczestnicy obchodów złożą kwiaty pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Z kolei w Bydgoszczy Msza święta w intencji ojczyzny. Po niej odbyła się uroczystość patriotyczna na pl. Wolności. W Toruniu zaplanowano Mszę św. w kościele garnizonowym. Władze samorządowe, a także lokalni politycy, wzięli udział złożeniu kwiatów przed obeliskiem ku czci poległych w latach 1918-1923, przy pomniku gen. Józefa Hallera i marszałka Józefa Piłsudskiego. W Przysieku obok Torunia odbędzie się jarmark kulinarny „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”, który przyciąga tysiące osób z regionu i z Polski.

Obchody w województwie zachodniopomorskim zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie. Następnie miał miejsce przemarsz wraz z orkiestrą wojskową sprzed bazyliki na Wały Chrobrego. Tam w południe przed Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim odśpiewano hymn w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”. Następnie wręczone zostały medale i odznaczenia, po czym nastąpił meldunek pododdziałów i Apel Pamięci oraz defilada wojska i służb mundurowych. Uroczystości będzie towarzyszył pokaz sprzętu wojskowego i służb mundurowych, a także strefy edukacyjne.

W województwie podkarpackim obchody rozpoczęła Mszą św. w Kościele Farnym. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Farnym, gdzie nastąpiło m.in. złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Rzeszów, odegrany zostanie też hymn Polski. Po przemówieniach m.in. wojewody, marszałka województwa oraz prezydenta Rzeszowa odbyła się defilada wojskowa. Natomiast o godzinie 11.11 z rzeszowskiego Rynku wystartowali biegacze 10. PKO Biegu Niepodległościowego.

Wojewódzkie obchody w Lubuskim odbyły się w Gorzowie Wielkopolskim. Po Mszy świętej w intencji ojczyzny miał miejsce uroczysty apel na Starym Rynku i ślubowanie kadetów. Gorzowian czekało m.in. wspólne tańczenie poloneza, piknik patriotyczny, a w Filharmonii Gorzowskiej – Koncert Niepodległościowy. W Zielonej Górze miejskie obchody rozpoczęło złożenie wiązanek kwiatów przed tablicą pamięci Pro memoria więźniom politycznym i ofiarom represji komunistycznych przy Areszcie Śledczym. Z kolei na placu Teatralnym zaplanowano pokaz sprzętu wojskowego z żołnierską grochówką.

W województwie warmińsko-mazurskim obchody rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny w olsztyńskiej bazylice konkatedralnej św. Jakuba. Stamtąd uczestnicy przejdą pod Pomnik Wolności Ojczyzny, gdzie o godz. 12.40 odbędzie się Niepodległościowy Apel Pamięci z udziałem władz miasta i województwa.

W województwie podlaskim oficjalne uroczystości, współorganizowane przez władze państwowe i samorządowe, odbędą się wczesnym popołudniem przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku. Zaplanowano też m.in. nabożeństwa różnych wyznań, co jest tradycją w tym wielokulturowym i wielowyznaniowym regionie. Władze miasta będą rozdawać kokardy narodowe, lizaki i w ten sposób zachęcać do radosnego świętowania z niepodległości. Zainteresowani innym spędzaniem tego święta mogą wziąć udział w imprezie „Biegnę dla Niepodległej”, spróbować grochówki czy zwiedzić miejskie Muzeum Wojska. Wieczorem w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbędzie się koncert „Dziękujemy za ochronę granicy RP”, organizowany przez MON.

W stolicy województwa opolskiego odbył się rodzinny Piknik Niepodległościowy, którego uczestnicy będą mogli obejrzeć inscenizację z udziałem Józefa Piłsudskiego i ułanów, wziąć udział w nauce kotylionów czy obejrzeć tańce narodowe w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Opole”. Zaplanowano także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. W trakcie uroczystej sesji Rady Miasta, zostanie nadany tytuł Honorowego Obywatela Miasta Opole. W Brzegu, na Zamku Piastów Śląskich, w obecności kompanii honorowej Wojska Polskiego, odbyły się uroczystości z udziałem wiceministra obrony, Marcina Ociepy.

W Świętokrzyskim ponad 30-metrowa biało-czerwona flaga zawisła na ścianie Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego z okazji Święta Niepodległości. W ramach wojewódzkich uroczystości, które odbędą się w Kielcach zaplanowano m.in. wspólne śpiewanie hymnu, bieg niepodległości oraz pokaz musztry paradnej. Główna część wojewódzkich obchodów listopadowego święta rozpoczęła się Mszą świętą w intencji ojczyzny w bazylice katedralnej w Kielcach. Po godz. 17 odbędzie się ponadto Polsko-Ukraińskie Spotkanie Chóralne „Zgodnym chórem z Ukrainą”. Godzinę później w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury rozpocznie się koncert „Wyśpiewać Niepodległość”. W Biurze Wystaw Artystycznych otwarta zostanie wystawa fotografii Krzysztofa Zająca „Biało-czerwona”, odnosząca się do symbolicznej wymowy polskiej flagi narodowej.

W województwie wielkopolskim obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w tym roku w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych przy ul. Wojska Polskiego w Poznaniu. W trakcie obchodów zaplanowano m.in. defiladę pododdziałów, grup rekonstrukcyjnych oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Po południu ruszy część piknikowa, w ramach której zaprezentują się jednostki wojskowe, jednostki administracji zespolonej i niezespolonej oraz grupy rekonstrukcyjne. Po raz pierwszy przez Poznań przejdzie też marsz niepodległości. Wydarzenie rozpocznie się w piątek po południu na Rynku Wildeckim, zakończy pod Poznańskimi Krzyżami.

W Kaliszu Ulicami miasta przejdzie I Kaliski Marsz Niepodległości. Główne uroczystości odbędą się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Udział w marszu zapowiedziały pododdziały 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, uczniowie klas mundurowych i studenci Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości. W katedrze zaplanowano mszę w intencji ojczyzny, o godz. 15 Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej przeprowadzi grę miejską. Odbędzie się także wiele wydarzeń towarzyszących, np. spływ rzeką Prosną, rowerowy rajd niepodległości, marsz nordic walking.

W Koszalinie miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem przedstawicieli m.in. samorządu, wojska i kombatantów rozpoczęły się Mszą świętą w katedrze, a także nabożeństwem ekumenicznym w kościele ewangelicko-metodystycznym w intencji ojczyzny. Sprzed katedry ruszy marsz do pl. Zwycięstwa, gdzie przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego planowany jest uroczysty apel. W Centrum Kultury zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Godzinę później zapłoną „Ptaki” – rzeźba autorstwa Władysława Hasiora, usytuowana przy Politechnice Koszalińskiej.

W Cieszynie w intencji niepodległej Ojczyzny będą modlili się katolicy i luteranie podczas nabożeństwa ekumenicznego w największej w Polsce świątyni ewangelickiej – kościele Jezusowym. W Bielsku-Białej pochód z kościoła św. Maksymiliana Kolbego, gdzie odprawiona zostanie msza, na Cmentarz Wojska Polskiego. Tam apel pamięci z udziałem kompani honorowej 18. Batalionu Powietrznodesantowego.

W radomskiej katedrze odprawiona została Msza święta, a po niej nastąpił przemarsz przed Pomnik Czynu Legionów, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, przedstawicieli organizacji społecznych i kombatanckich oraz uczniów radomskich szkół. Na 11 listopada zaplanowano także Bieg Niepodległościowy organizowany przez stowarzyszenie „Biegiem Radom”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl