Marsz Niepodległości przeszedł ulicami Szczecina

Marsz Niepodległości, w przeddzień 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przeszedł w niedzielę ulicami Szczecina. Marsz zorganizowało szczecińskie Porozumienie Środowisk Patriotycznych.

To już trzeci marsz organizowany dla uczczenia Święta Niepodległości przez porozumienie, w którego skład wchodzi kilkanaście organizacji, w tym Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Młodzież Wszechpolska. Marsz przebiegł bez zakłóceń. Jak podkreślali organizatorzy marsz był inicjatywą społeczną, bezpartyjną. Przeszedł ulicami Szczecina 10 listopada, by jego uczestnicy mogli wziąć udział marszu zaplanowanym w poniedziałek w Warszawie.

Uczestnicy marszu wyruszyli po Mszy św. sprawowanej w katedrze z pobliskiego Placu Orła Białego. Przemarsz zakończyli pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Szarych Szeregów. Nieśli ze sobą kilkaset biało-czerwonych flag, w tym jedną długą na kilkadziesiąt metrów. Mieli ze sobą portrety bohaterów polskiego podziemia i żołnierzy wyklętych. Wznosili okrzyki, m.in.: „Chwała bohaterom”, „Narodowa duma”, „Bóg, honor, ojczyzna”, „Patriotyzm to nie obciach”.

Jak mówił przed wymarszem Tomasz Gonciarz z Porozumienia, jego uczestnicy chcą oddać hołd bohaterom narodowym. „Marsz jest wyrazem poczucia patriotycznego obowiązku wobec przeszłych i następnych pokoleń” – podkreślił. Nazwał go „prawdziwie republikańskim”, bowiem łączy ruchy o rożnych ideologiach i różne środowiska patriotyczne. „Przestajemy być grupką zmarginalizowanych odszczepieńców, a stajemy się realną siłą społeczną, która poprzez marsze jak ten, daje wyraz swej siły i woli zmian w Polsce” – zaznaczył w swym przemówieniu. W poniedziałek, przez Szczecin przejdzie drugi marsz z okazji Święta Niepodległości – tym razem organizowany przez lokalne Prawo i Sprawiedliwość.

PAP

drukuj