Uroczystości patriotyczne w Święto Niepodległości

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Niepodległości. Z tej okazji w całym kraju odbędą się marsze, parady i wydarzenia sportowe związane ze Świętem Niepodległości. Główne uroczystości odbędą się w Warszawie oraz w Krakowie.

W związku z obchodzonym dzisiaj świętem uroczystości zaplanowano w wielu miastach naszego kraju. W stolicy oprócz oficjalnych obchodów święta, do udziału w których zaprasza prezydent Bronisław Komorowski odbędzie się też „Marsz Niepodległości” organizowany przez środowiska narodowe. Transmisja marszu w TV Trwam po godzinie 15.00. Wcześniej o godzinie 13.00 zaplanowana jest Msza św. w kościele Św. Barbary.

PiS rozpoczyna uroczystości w stolicy złożeniem kwiatów pod pomnikami twórców Polskiej niepodległości z 1918 roku. Główne obchody PiS zaplanowało jednak w Krakowie. O godzinie 16.30 rozpocznie się Msza Św. w Katedrze na Wawelu. Później zaplanowane jest składanie kwiatów oraz wystąpienie prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego.

Obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się również w Katowicach. O godz. 10.30 w katedrze Chrystusa Króla z udziałem władz, wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej i harcerstwa rozpocznie się uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny. Eucharystii będzie przewodniczył i homilię wygłosi metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc. We Mszy św. udział weźmie chór Filharmonii Śląskiej. Następnie odbędzie się przemarsz uczestników uroczystości pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam odbędzie się dalszy ciąg uroczystości z apelem pamięci.

We Wrocławiu w południe przez centrum przejdzie XII Radosna Parada Niepodległości. Co roku biorą w niej udział m.in. uczniowie wrocławskim szkół, a prezydentowi Wrocławia towarzyszy sobowtór marszałka Józefa Piłsudskiego. Wieczorem ulicami miasta przejdzie manifestacja organizowana przez Narodowe Odrodzenie Polski.

W Gdańsku ulicami historycznego centrum miasta przejdzie parada, w której wezmą udział m.in. członkowie grup rekonstrukcji historycznych, np. konni ułani i husaria oraz średniowieczni rycerze. Będzie można też zobaczyć zabytkowe pojazdy. Parada zakończy się przy pomniku Jana III Sobieskiego.

Uroczystości w Radomiu rozpoczęły się już w piątek – zorganizowanym przez młodzież Marszem Wolności „Dla ojczyzny”. W kolejnych dniach odbędzie się m.in. radomski Bieg Niepodległości i koncerty. Otwarta zostanie też wystawa poświęcona Romanowi Dmowskiemu.

Ulicami Białegostoku w niedzielę przeszły dwa marsze związane ze Świętem Niepodległości. Białostocki Marsz Niepodległości organizowany jest po raz trzeci przez społeczny komitet, w którego skład weszły m.in. Klub Więzionych Internowanych i Represjonowanych, NSZZ „Solidarność”, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży czy Patriotyczne Podlasie, miejscowy hufiec ZHP i NZS Białystok. Oficjalne wojewódzkie uroczystości z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, organizowane wspólnie przez wojewodę, marszałka województwa i prezydenta Białegostoku, odbędą się dziś wczesnym popołudniem. Głównym ich punktem będzie spotkanie przy pomniku marszałka Piłsudskiego.

W Szczecinie z okazji święta ulicami miasta przejdzie marsz. Oficjalne obchody organizowane są przez urząd miasta. Uroczystość obchodów 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się już w piątek w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. W obecności przedstawicieli państw – członków korpusu i zaproszonych gości wręczono odznaczenia państwowe i medale resortowe.

Dokładnie 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I Wojnę Światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

11 listopada jako Święto Niepodległości przyjęło się ze względu na zbieżność tej daty z ogólnoeuropejskim świętem zakończenia I Wojny Światowej – mówi prof. Andrzej Nowak, historyk.

– Datę 11 listopada jako Święto Niepodległości zostało przyjęte w okresie II Rzeczypospolitej, przede wszystkim ze względu na zbieżność tej daty z ogólnoeuropejskim świętem zakończenia I Wojny Światowej oraz podpisania tego dnia rozejmu przez Niemcy w Compiègne, rozejmu, który de facto skończył wojnę. Jednocześnie jest to zbieżność dat z przyjazdem brygadiera Piłsudzkiego z więzienia w Magdeburgu do Warszawy 10 Listopada i przekazanie mu przez Radę Regencyjną władzy wojskowej i politycznej. W związku z utrwaleniem się w II Rzeczpospolitej władzy Józefa Piłsudzkiego i jego ośrodka politycznego, właśnie ten moment został wybrany za moment przełomu – powiedział prof. Andrzej Nowak.

Prof. Andrzej Nowak dodaje, że jeśli zależy nam na własnym państwie oraz wolności, to powinniśmy świętować niepodległość.

– Wydaje mi się, że w oczywisty sposób powinniśmy świętować niepodległość, jeśli zależy nam na własnym państwie, na własnej wolności, wydaje mi się to dosyć proste. Natomiast kto nie lubi niepodległości, komu na niej nie zależy, ten nie powinien jej świętować. Wtedy mamy sytuacje jasną – kto jest za niepodległością ten świętuje jej utrwalone w historii wydarzenia, w których przyjęło się tradycyjnie obchodzić 11 Listopada jako symbol najważniejszy, a kto uważa, że niepodległość nie jest ważna ten, niech ją bojkotuje – dodaje prof. Andrzej Nowak.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl