Ulicami Poniatowej przeszedł marsz poparcia dla TV Trwam

Dziś ulicami Poniatowej przeszedł marsz poparcia dla TV Trwam. Podczas manifestacji, uczestnicy wyrazili swój sprzeciw wobec blokowania przez TVP miejsca na MUX-1, które według przyznanej koncesji powinna zajmować TV Trwam.

Marsz rozpoczął się o godz. 13.30 Mszą św. w kościele pw. Św. Ducha. Następnie wyruszył pochód, który przeszedł ulicami Poniatowej na Plac Konstytucji. Tam odbyła się manifestacja poparcia dla katolickiej stacji.

– Mówimy „nie” dyskryminacji TV Trwam. Domagamy się tego, aby móc oglądać TV Trwam w naszych telewizorach, żeby TV Trwam miała dostęp do cyfrowego multipleksu. Mówimy głośne „nie” wobec dyskryminacji katolików w Polsce. Mówimy głośne „nie” wobec kpieniu z religii. Stajemy w obronie naszych hierarchów, biskupów i księży – zwróciła uwagę poseł Małgorzata Sadurska, współorganizator marszu.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj dopiero wszczęła postępowanie z urzędu w sprawie zwolnienia przez TVP miejsca na multipleksie 1 dla TV Trwam. Są to wreszcie pierwsze kroki w celu odebrania TVP częstotliwości na MUX-1 i przyznania ich TV Trwam. Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Nie zwalnia to jednak katolickiego nadawcy z wysokich opłat za koncesję, z której nie może korzystać.

Jak mówi Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowy fundacji Lux Veritatis, nie wiadomo jednak kiedy to postępowanie się zakończy.

– To, że UKE wszczęło postępowanie w sprawie zmiany decyzji rezerwacyjnej nie oznacza, że otrzymamy tę rezerwację wcześniej niż 28 kwietnia. To postępowanie może trwać wiele miesięcy. To jest tylko jakby pierwszy krok, ale nie mamy żadnego wpływu na to jak długo to postępowanie będzie się toczyć przed UKE – mówiła Lidia Kochanowicz.

To nienormalne. KRRiT już 5 lipca przyznała miejsce na MUX-1, my go nie dostajemy, a musimy płacić – powiedział Założyciel i Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Zapłaciliśmy za koncesję. Za każdy miesiąc płacimy ponad 100 tys. złotych miesięcznie z pieniędzy ludzi; naszych słuchaczy i telewidzów. Z pieniędzy naszego narodu. I nie dostajemy nic. Gdybyśmy nie zapłacili, to by odebrali nam koncesję. Na początku października zapłaciliśmy za koncesję, leci drugi miesiąc i następne 100 tys. złotych – za nic. To jest nadużycie. Normalnie nazywamy to złodziejstwem i to w świetle prawa. Na co te pieniądze pójdą? Jeszcze im mało? To jest nienormalne. Tym bardziej dziękujemy tym, którzy robią wszystko, żebyśmy otrzymali miejsce na multipleksie. Dziękujemy tym, którzy informują cały naród, jakie nieprawidłowości się dzieją. Dzisiaj – my, jutro – wy. To jest apel do wszystkich, do wierzących i niewierzących. Tu chodzi o demokrację, poszanowanie człowieka, o normalność. Jak się za coś płaci, to się ma to dostać – podnosi Dyrektor Radia Maryja, o. Tadeusz Rydzyk.

Marsz poparcia dla TV Trwam w Poniatowej odbył się po raz drugi. Kolejne manifestacje planowane są: 17 listopada w Lublinie a 23 listopada we Wrocławiu.

Podobne marsze przeszły już ulicami Kwidzyna i Poznania. To kontynuacja manifestacji, które w liczbie ponad 180 odbyły się w ramach sprzeciwu wobec decyzji KRRiT, która w pierwszym konkursie odmówiła TV Trwam miejsca na multipleksie.

RIRM

drukuj