TV Trwam bezprawnie blokowana

Fundacja Lux Veritatis apeluje o składanie podpisów pod skargą obywatelską w obronie TV Trwam. W ten sposób można wyrazić sprzeciw wobec blokowania przez UKE, rozpoczęcia nadawania programu katolickiej stacji w systemie naziemnym cyfrowym.

Bezprawnym działaniom prezesa UKE poświęcona była dzisiejsza konferencja w Sejmie. Wzięli w niej udział Dyrektor Radia Maryja, o. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Finansowy Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz oraz członkowie parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski.

Dyrektor Radia Maryja, o. Tadeusz Rydzyk zwrócił uwagę, że na multipleksach jest 56 miejsc, a my walczymy już ponad dwa lata o jedno miejsce. Czy ten kraj jest rzeczywiście demokratyczny? – pytał Ojciec Dyrektor. Co więcej przypomniał, że KRRiT po bojach pokojowych, wsparciu m.in. milionów ludzi i episkopatu przyznała stacji koncesję na naziemne nadawanie cyfrowe na MUX -1. Jednak TV Trwam wciąż nie może jej realizować.

Daliście nam to na piśmie, zapłaciliśmy – Pani Dyrektor wie ile, prawie 1 mln 300 tys. zł – zapłaciliśmy i nie dostajemy tego. Jak nazwalibyście takich ludzi, gdybyście poszli do sklepu zapłacili za coś i nie dali by wam tego. Czy to jest normalne? Czy to jest normalny kraj? Co tu nie gra? Jak się nazywają tacy, którzy biorą pieniądze, a nie dają? Normalnie to jest złodziej, niezależnie, w jakim krawacie. My wszyscy mamy prawo do mediów. Wszyscy! Dlaczego katolicy nie mają prawa? Ani jednego miejsca na multipleksie. Jak się nazywa taki kraj? Czy to już jest totalitaryzm, czy zmierzamy do totalitaryzmu? – zwrócił uwagę o. Tadeusz Rydzyk.

Podczas konferencji Lidia Kochanowicz, Dyrektor Finansowy Fundacji Lux Veritatis, nadawcy TV Trwam odczytała oświadczenie zarządu Fundacji, w którym zwrócono uwagę na bezprawne działanie Prezesa UKE:

„Domagam(y) się, aby opłacany z naszych podatków wysoki urzędnik państwowy, jakim jest Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zobowiązany na podstawie art. 7 Konstytucji RP do działania na podstawie i w granicach prawa, zastosował się do przepisu art. 7 ust. 2 ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej i niezwłocznie dokonał zmiany decyzji nr DZC-WTY-5157-14/11(3) z dnia 31 października 2011 roku, na mocy, której Telewizja Polska S.A. bezprawnie uzyskała rezerwację częstotliwości na multipleksie pierwszym do dnia 27 kwietnia 2014 roku. Wydana dla TVP S.A. w trybie art. 155 kodeksu postępowania administracyjnego nowa decyzja administracyjna winna określić termin opuszczenia przez ww. spółkę multipleksu pierwszego,(…)”. CZYTAJ PEŁNĄ TREŚĆ OŚWIADCZENIA

Ponadto Lidia Kochanowicz podkreśliła, że UKE już 23 lipca br. podał, że multipleks trzeci osiągnął zasięg 99,5 proc i zgodnie z ustawą o wdrożeniu telewizji cyfrowej TVP powinna bezwzględnie następnego dnia zwolnić miejsce na MUX 1, a prezes UKE winna z urzędu dokonać zmiany decyzji rezerwacyjnej wydanej dla TVP. Nic takiego jednak nie nastąpiło – dodała Lidia Kochanowicz.

Dziś w gmachu polskiego Sejmu, którego prawo jest tak jawnie lekceważone, podejmujemy kroki, do których uprawnia nas wprost Konstytucja RP, inicjując skargę obywatelską w sprawie naruszenia praworządności przez Prezesa UKE, który bezprawnie utrzymuje decyzję rezerwacyjną na multipleks pierwszy dla Telewizji Polskiej. Tym samym blokuje rozpoczęcie nadawania programu przez TV Trwam w systemie naziemnym cyfrowym. Z tego miejsca apelujemy do wszystkich, którzy nie zgadzają się z jawnym i dyskryminującym TV Trwam łamaniem prawa, aby zapoznali się z treścią skargi obywatelskiej i podjęli odpowiednie działania – powiedziała Lidia Kochanowicz.

 

podpisz-skarge

 

Była przewodnicząca KRRIT, poseł Elżbieta Kruk powiedziała, że „trzeba widzieć całą kwestię historii i sytuacji TV Trwam w szerszych kontekstach”. Poseł wyjaśniła, że proces cyfryzacji telewizji naziemnej prowadzony jest – w odróżnieniu od innych europejskich krajów – w ciszy, bez debaty publicznej i strategii.

Brak debaty publicznej, brak strategii prowadzi do tego, że mówimy o walce o jedno miejsce na multipleksie. Tymczasem już jeden multipleks decyzjami UKE został sprzedany i trafił w ręce największego koncernu medialnego w Polsce – Polsatu, który tym sposobem ma 13 miejsc na rynku telewizji naziemnej. Dziś jesteśmy w sytuacji, w której może dojść do sprzedaży następnego, tzw. ósmego multipleksu. Ale jaki mamy tutaj problem? Urzędnik podejmuje decyzje o przyszłości rynku mediów elektronicznych w Polsce – bez strategii, bez polityki. Gdzie jest premier? Gdzie prezydent? Gdzie KRRiT, która ma tworzyć ten rynek? To niebywała sytuacja – zaznaczyła poseł Elżbieta Kruk.

Poseł Małgorzata Sadurska, wiceprzewodnicząca parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski podkreśliła z kolei, że blokowanie TV Trwam jest elementem ogromnej układanki, którą można nazwać celową dyskryminacją katolików w Polsce.

 – Jako członkowie parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski, ale przede wszystkim jako katolicy świeccy nie możemy do tego dopuścić. Nie zgadzamy się na to. Z tego miejsca żądamy od prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska i od wszystkich osób, które angażują się w sprawy związane z cyfryzacją, ale również od tych, którzy w jakiś sposób zezwalają na dyskryminację katolików w Polsce, aby podjęli stosowne działania – podkreśliła poseł Małgorzata Sadurska.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl