NSA oddalił skargę ws. miejsca na multipleksie dla TV Trwam

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną dotyczącą nieprzyznania przez KRRiT miejsca na multipleksie dla TV Trwam. Orzeczenie w tej sprawie jest ostateczne. Fundacja Lux Veritatis czeka na pisemne uzasadnienie wyroku.

W skardze kasacyjnej nadawca TV Trwam wnosił o uchylenie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z maja 2012 r. Wówczas sąd podzielił stanowisko KRRiT, która w pierwszym konkursie odmówiła TV Trwam miejsca na multipleksie.

Naczelny Sąd uznał w środę, że „WSA dokonał prawidłowej oceny postępowania KRRiT w całości podzielając argumentację przedstawioną w decyzjach Krajowej Rady”.

Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis, która uczestniczyła w rozprawie nie spodziewała się innego wyroku. Wyjaśniła, że korzystne dla Fundacji orzeczenie pociągałby za sobą niewyobrażalne skutki finansowe – odszkodowawcze dla państwa. Rozczarowujące jest jednak to, że wyrok – w wersji przedstawionej ustnie – nie daje poczucia, iż żyjemy w kraju praworządnym – dodała przedstawicielka nadawcy TV Trwam.

To bardzo znamienne. W zdaniu odrębnym postawiono zarzuty i sąd uzasadnił, dlaczego ma takie spojrzenie i dlaczego uważa, że te zarzuty są istotne i że podważają decyzję KRRiT. Przypomnę, że jeden z sędziów napisał, że decyzja KRRiT została wydana z rażącym naruszeniem prawa – zaznaczyła Lidia Kochanowicz.

Dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis zwróciła także uwagę, że ustne sprawozdanie nie zawierało odniesienia do zdania odrębnego jednego z sędziów składu orzekającego, który podzielił większość zarzutów Fundacji.

Uzasadnienie ustne daje podstawę sądzić, że do każdej decyzji organu administracji państwowej, jaką jest KRRiT można znaleźć takie argumenty i podstawy prawne, które usprawiedliwiają każde działanie. Nie chcę mówić nic więcej, poczekamy na uzasadnienie pisemne, bo być może mylę się, co do uzasadnienia tego wyroku – powiedziała Lidia Kochanowicz.

TV Trwam wzięła udział w drugim konkursie na zagospodarowanie MUX 1. W lipcu 2013 r. otrzymała koncesję i nadaje w systemie naziemnej telewizji cyfrowej od 15 lutego br.

Jednak nie byłoby to możliwe bez wielkiego zaangażowania Polaków i wielu środowisk społecznych, które występowały w obronie TV Trwam i protestowały przeciwko dyskryminacji katolickiej stacji przez KRRiT.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl