Jest śledztwo ws. obrazy uczuć religijnych w warszawskim CSW

Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo ws. obrazy uczuć religijnych przez prezentowany w Centrum Sztuki Współczesnej film „Adoracja” Jacka Markiewicza, na którym nagi artysta ociera się o figurę Jezusa Chrystusa na Krzyżu.

Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie powiedział, że chodzi o sprawę „publicznego znieważenia przedmiotu czci religijnej w postaci figury Jezusa Chrystusa na krzyżu”.

Doniesienia w tej sprawie złożyli, m.in. Mirosław Orzechowski, były wiceminister edukacji; poseł Anna Sobecka, Stowarzyszenie „Solidarność 2010” i Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami.

Ryszard Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami podkreśla, że prokuratura podjęła bardzo dobrą decyzję; pseudoartysta przyznał się do popełnienia przestępstwa, ponieważ nie widzi w tym nic złego. Jako dowód w sprawie posłuży film.

– Dowodów jest wiele. Prokuratura ma się zająć tylko kwestią formalną. Musi przesłuchać pseudoartystę, bluźniercę – Markiewicza,  mnie oraz poseł Sobecką. Według mojego rozeznania, po przesłuchaniu wszystkich osób prokuratura powinna wnieść akt oskarżenia do sądu. Wtedy też przy prokuraturze usiądzie poseł Sobecka i  ja jako oskarżyciel posiłkowy. Uważam, że wszystko idzie w bardzo dobrym kierunku – powiedział Ryszard Nowak.

Przeciwko filmowi protestowało wiele osób: księża biskupi, ludzie ze świata nauki, kultury, a także polityki. Przed CSW odbywały się demonstracje, a w samym centrum prowadzono modlitwę ekspiacyjną za zniewagę Krzyża oraz w intencji jak najszybszego zamknięcia tej wystawy.

Metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Józef Michalik ocenili, że na ekspozycji sprofanowano Krzyż. Natomiast minister kultury Bogdan Zdrojewski odmówił jedynie dodatkowego finansowania wystawy w CSW.

RIRM

drukuj