PO likwiduje fundusz kościelny

Rządząca koalicja przeforsowała poprawkę do ustawy budżetowej dotyczącą zabrania z Funduszu Kościelnego niemal wszystkich – poza jednym tysiącem złotych – środków i przesunięcia ich do nowej rezerwy celowej.

Tym samym to minister finansów Jacek Rostowski będzie decydował o upoważniał wydatkowanie z tej rezerwy na cele, które dotychczas były finansowane z funduszu. „Minister finansów dostał ogromne kompetencje. Przyjęcie tej poprawki To otwarta droga do likwidacji funduszu kościelnego” – alarmuje poseł Wiesław Janczyk – członek sejmowej komisji finansów publicznych.

Pieniądze staną się bardziej polityczne. Trzeba będzie o nie zabiegać przez cały rok, bo tylko za zgodą ministra finansów będą mogły być uruchomione, podczas gdy do tej pory na zasadach obowiązującego konkordatu, były już po przyjęciu budżetu ustanawiane automatycznie – powiedział Wiesław Janczyk.

Nie wykluczone, że Ruch Palikota uzgodnił z Platformą taką poprawkę – dodaje poseł PiS.

Jednocześnie zapowiada, że PiS w senacie zgłosi poprawkę, która przywraca pierwotny zapis funduszu.

Przypomnijmy Sejm przyjął wczoraj ustawę budżetową na 2013 rok.

Budżet poparła rządząca koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przeciw były wszystkie pozostałe kluby.

To nie realny budżet – przeszacowano planowy wzrost PKB na poziomie 2,2 proc., dodatkowo wpływy z podatku CIT i VAT będą zdecydowanie niższe – mówi Poseł Wiesław Janczyk.

– Uważamy, że budżet będzie musiał być bardzo szybko przepracowany. Zapewne w ciągu najbliższych miesięcy Sejm złoży kolejny projekt. Obecny dokument nie jest budżetem w żadnym wypadku rozwojowym. On spowoduje, że Polska będzie zmierzała w kierunku bycia krajem peryferyjnym Europy. Pozbawiamy się źródeł wzrostu – dodał Janczyk.

 

Wypowiedź Wiesława Janczyka:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj