Śledztwo ws. profanacji krzyża umorzone

Prokuratura umorzyła dochodzenie ws. nagiego pseudoartysty, który ocierał się genitaliami o figurę Jezusa przybitego do krzyża. To skandaliczna decyzja – ocenia Ogólnopolski Komitet Obrony Przed Sektami i zapowiada zażalenie do sądu.

Prokurator Karol Węgrzyn z Prokuratury Rejonowej dla Warszawy Śródmieścia umorzył dochodzenie ws. obrażenia uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej z powodu braku znamion czynu zabronionego.

W uzasadnieniu stwierdził m.in., że takie przestępstwo należy do występków umyślnych, a Jacek Markiewicz nie miał zamiaru obrazić katolików.

Odnosząc się do tego Ryszard Nowak, przewodniczący stowarzyszenia Ogólnopolski Komitet Obrony Przed Sektami i Przemocą mówi, że takie tłumaczenie prowokatorów jest typowe.

– Ci wszyscy pseudoartyści jak Nergal, Doda czy Jacek Markiewicz, znieważają uczucia religijne i się z tego śmieją, ale kiedy my im zakładamy sprawę do sądu, tłumaczą się, że oni nic nie wiedzieli. W takim razie, jeśli tak jest, czemu nie znieważają Mahometa? Bo się boją. Ci artyści uważają, że można znieważać katolików, chrześcijan, bo tak naprawdę nic za to się im nie stanie i sądy w zasadzie staną w ich obronie – mówi Ryszard Nowak.

Ryszard Nowak zapowiada zażalenie na decyzję prokuratury do sądu. Dowody przeciwko Markiewiczowi są niezbite – zaznacza.

– Przede wszystkim napiszemy, że Jacek Markiewicz przyznał się do tego, że znieważył krzyż. Mało tego Jacek Markiewicz przyznał się, że w ostatnich 20 latach wielokrotnie go znieważał. Dziwię się więc, że prokuratura mając tak niezbite dowody umorzyła wszystko. Ponadto prokurator w swoim postanowieniu wielokrotnie napisał, że to, co zrobił Jacek Markiewicz, to było dzieło. Przepraszam, jakie to było dzieło? To było znieważenie uczuć religijnych, znieważenie krzyża i to nie jest żadne dzieło. Prokuratura wielokrotnie w tym postanowieniu napisała, że bluźnierca Jacek Markiewicz jest artystą. To nie artysta, tylko bluźnierca. Bluźnierca, który szydzi sobie z chrześcijan – ocenia Ryszard Nowak.

Sprawa dotyczy filmu pt.: „Adoracja”, na którym można było zobaczyć nagiego mężczyznę ocierającego się o naturalnych rozmiarów krucyfiks. Eksponat znajdował się w jednej z sal Centrum Sztuki Współczesnej.

Bluźniercza ekspozycja wywołała oburzenie wielu środowisk katolickich. Prowadzona była modlitwa ekspiacyjna za zniewagę krzyża. Wiele osób złożyło także zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez autora ekspozycji.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl