fot. https://twitter.com/terytorialsi

Akcja „Niepodległa do Hymnu” już po raz piąty

W ramach zapoczątkowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” w 2018 r. akcji „Niepodległa do Hymnu”, Polacy 11 listopada w samo południe śpiewają hymn. W tym roku Mazurek Dąbrowskiego zabrzmiał m.in. na pl. Zamkowym w Warszawie, Rynku Głównym w Krakowie; w Nowym Jorku, Kairze i Rzymie.

„11 listopada w samo południe każdy Polak i przyjaciel Polski może zatrzymać się na chwilę, przyłączyć do organizowanych w okolicy uroczystości lub zorganizować wspólnie z bliskimi śpiewanie naszego hymnu. Możemy w ten sposób upamiętnić trud naszych przodków, którzy ponad wiek temu połączyli siły by odbudować Niepodległą” – powiedział Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

We wspólne śpiewanie hymnu włączają się szkoły, samorządy, organizacje pozarządowe, instytucje kultury i nieformalne stowarzyszenia. [czytaj więcej]

Hymn będzie śpiewany w ponad 900 miejscach w Polsce i na świecie m.in. na pl. Zamkowym w Warszawie, na Rynku Głównym w Krakowie, w klasztorze na Jasnej Górze, w Toruniu, ale także w Nowym Jorku, Kairze, Kopenhadze, Rzymie, Bolonii, Toronto, Chicago, Paryżu, a nawet w miejscowości Czerkasy w Ukrainie. [więcej]

Mazurek Dąbrowskiego będzie śpiewany od Zakopanego po Puck i od Bogatyni po Kuźnicę Białostocką oraz Dorohusk.

„Zainteresowanie akcją bardzo cieszy. Widać, że te 5 lat budowania wspólnoty wokół najbardziej dla nas uniwersalnych symboli przyniosło rezultaty, a Polacy chcą uczestniczyć we wspólnym świętowaniu ponad podziałami. Wiemy jednocześnie, że zgłoszone 900 akcji śpiewania hymnu to tylko część faktycznie odbywających się. Każdy z nas może zaśpiewać – nawet we własnym mieszkaniu z najbliższymi. Bo nie ważna jest miejsce, ale sama symbolika, przyłączenie do wszystkich świętujących razem rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości” – podkreślił Wojciech Kirejczyk.

PAP

drukuj