fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent A. Duda: Świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości łączy nas, buduje wspólnotę

Wszystko, co jest okazją do tego, by świętować rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości jest wartościowe, łączy nas, jednoczy nas, buduje w Polsce wspólnotę – powiedział prezydent Andrzej Duda otwierając koncert „Gramy dla Niepodległej”.

Pod Pałacem Prezydenckim miał miejsce koncert „Gramy dla Niepodległej” z okazji Narodowego Święta Niepodległości, na którym wystąpił m.in. zespół Golec uOrkiestra.

„Dziękujemy, że tak jak rok temu możemy się tutaj spotkać wieczorem z radością. Po to, żeby w radości, w tańcu, w śpiewie świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości, tą 101. rocznicę” – powiedział otwierając wydarzenia prezydent Andrzej Duda.

W koncercie uczestniczył wicepremier Piotr Gliński.

Na jednej scenie z Golec uOrkiestrą wystąpią artyści: Piotr Cugowski, Andrzej Lampert, GROMEE, Fundacja Braci Golec, Wataha Drums, Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective oraz Rafał Rozmus – dyrygent.

Prezydent przez rozpoczęciem koncertu zwrócił uwagę, że obchodzimy różne, smutne rocznice, ale rocznica odzyskania niepodległości jest rocznicą radosną.

„Cieszę się, że w całej Polsce jest tak bardzo wiele wydarzeń różnych – od marszów niepodległości począwszy poprzez spotkania, pikniki, koncerty. Wszystko, co jest okazją do tego, by świętować rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości jest wartościowe, łączy nas, jednoczy nas, buduje w Polsce wspólnotę – coś co jest dla nas tak bardzo ważne” – powiedział prezydent.

Prezydent poinformował, że przed koncertem razem z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odbył spotkanie z korpusem dyplomatycznym.

„Ja powiedziałem: to jest jedno z takich świąt, które jest rzeczywiście świętem radosnym. Narzekają na nas, że my często się smucimy, że obchodzimy różne smutne rocznice, ale co jak co, ale ta z całą pewnością jest rocznicą radosną, jest rocznicą wesołą” – powiedział.

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda dodała, że jest wdzięczna mieszkańców za wspólne świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości.

„Jesteśmy ogromnie wdzięczni, że tak licznie postanowili państwo wspólnie świętować tę 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Bardzo za to dziękujemy, życzymy miłego wieczoru i miłego wspólnego świętowania” – zwróciła się do mieszkańców zebranych na Krakowskim Przedmieściu pierwsza dama.

Organizatorzy koncertu „Gramy dla Niepodległej” podkreślają, że jest to „pierwszy tego typu symfoniczno–etniczny projekt w Polsce”. Na jednej scenie wspólnie zagra 60 muzyków. Koncert zakończy wspólne odśpiewanie polskiego hymnu po góralsku i rozwinięcie 100-metrowej flagi Polski.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl