fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP z okazji Narodowego Święta Niepodległości: Sami decydujemy o sobie i naszych losach. Dziękuję za to z całego serca Bogu i wszystkim, którzy przez pokolenia walczyli o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę

Zawsze tu byliśmy i jesteśmy. Nie zniszczyło nas nic. Nie zniszczyły nas wojny, nie zniszczyły nas zabory, nie zniszczyły nas czasy, kiedy na mapie nie było Polski – powiedział Andrzej Duda, prezydent RP, z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości Polski.

W Polsce 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Jest to wyjątkowy data nawiązująca do wydarzeń z 1918 roku. [czytaj więcej]

W tym dniu Rada Regencyjna przekazała marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu dowództwo sił zbrojnych. Z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dziś przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda.

– Dziękuję Panu Bogu za Polskę, za to, że od przeszło 30 lat możemy radować się niepodległością, możemy radować się naszym państwem, w którym sami się rządzimy. Sami decydujemy o sobie i o naszych losach. Dziękuję za to z całego serca Bogu, dziękuję wszystkim tym, którzy przez pokolenia walczyli o tę wolną, suwerenną i niepodległą Polskę. Dziękuję Wam wszystkim, moi drodzy Rodacy, tym którzy dzisiaj jesteście tutaj w Warszawie, na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, i tym wszystkim, którzy w całej Polsce, trzymając w rękach biało-czerwone sztandary, świętujecie rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym jakże ważnym czasie, kiedy obchodzimy stulecie odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości i formowania się granic tamtej pamiętnej II Rzeczypospolitej, tak ważnej w naszej historii – zaznaczył prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda odniósł się do wartości, na jakich jest zbudowana Polska oraz cały nasz naród. Wskazał, że Polacy są mocno zakorzenieni w tradycji chrześcijańskiej.

– Nie jesteśmy zbiorowiskiem ludzi czasowo przebywających na tym terytorium. Jesteśmy narodem, który mieszka tutaj od przeszło 1050 lat, mając własną państwowość – ukształtowaną, wybudowaną, na pniu tradycji chrześcijańskiej. Od czasu kiedy przyjęliśmy chrzest. Od czasu, gdy nasi władcy zdeklarowali się, że będziemy częścią Europy, tej Europy chrześcijańskiej, tej Europy nowoczesnej i nowożytnej. Od tamtego czasu zawsze nią byliśmy, jesteśmy i będziemy. Europy opartej na wartościach chrześcijańskich, stanowiących fundament także i naszej tradycji i kultury – przekonywał przedstawiciel władzy.

Andrzej Duda nawiązał do trudnych wydarzeń z historii Polski. Podkreślił, że pomimo wielu trudności Polakom zawsze udawało się podnosić, ponieważ byli świadomi swojej wartości, tradycji i kultury.

– Zawsze trwaliśmy przy naszej tradycji, wierze, kulturze, budowanej nawet wtedy, kiedy za to karano, więziono i mordowano. Kiedy trzeba było za to płacić krwią, śmiercią, wywózką na daleką Syberię, z której wielu ludzi przez pokolenia nie wracało. Zawsze tu byliśmy i jesteśmy. Nie zniszczyło nas nic. Nie zniszczyły nas wojny, nie zniszczyły nas zabory, nie zniszczyły nas czasy, kiedy na mapie nie było Polski – mówił prezydent RP.

Andrzej Duda nawiązał również do bieżącej sytuacji na granicy, kiedy polskie służby muszą bronić naszego państwa.

– Dziękuję Wam, że jesteście. Dziękuję Wam, funkcjonariusze Straży Granicznej, żołnierze i policjanci. Dziękuję za te brawa dla nich. Dziękuję funkcjonariuszom wszystkich formacji, wszystkich służb, którzy dzisiaj nie przesypiają nocy, nie dojadają, będąc tam właśnie – na wschodzie Polski, na Podlasiu, na granicy i w innych miejscach – strzegąc bezpieczeństwa Polski i Unii Europejskiej, czynnie realizując nasze zobowiązania, które podjęliśmy, pokazując, że jesteśmy poważnym państwem, poważnym narodem, który rozumie, co to znaczy wolność, solidność i solidarność. Dziękuję za to – dziękował.

Prezydent RP zapewnił również funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji i żołnierzom Wojska Polskiego, że rząd oraz obywatele są im wdzięczni za służbę, oraz poświęcenie, jakie podejmują w obronie naszego kraju. Jednocześnie łączą się z nimi solidarnie, darząc ich szacunkiem i uznaniem za podjęty trud dla ojczyzny.

– Nasze myśli i serca były, są i będą z Wami, żołnierze służący Rzeczypospolitej, stojący na straży bezpieczeństwa naszego i naszej ojczyzny. Jesteśmy z Wami i jesteśmy zawsze za Wami – w głębokim szacunku dla Was, dla Waszej służby, dla Waszych najbliższych i ich poświęcenia, dla polskiego munduru, który z dumą nosicie, a który oznacza tamten właśnie długi czas walki o wolną, niepodległą, suwerenną Polskę. Niech żyje Polska! Niech Pan Bóg ma naszą ojczyznę w swojej opiece – zakończył prezydent Andrzej Duda.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl