fot. PAP/Marcin Obara

Świat szeroko komentuje wygraną Andrzeja Dudy

Jak wynika z badań sondażowych kandydat Prawa i Sprawiedliwości w pierwszej turze wyborów zajął pierwsze miejsce. Zaskakujący sondażowy sukces lidera opozycji podkreślają wszystkie agencje w relacjach z Warszawy.

„Polski prezydent doznaje szokującej porażki w pierwszej turze głosowania”, „Opozycja wygrała pierwszą rundę prezydenckich wyborów w Polsce”, „Konserwatywny kandydat na czele w pierwszej turze wyborów prezydenckich”- to nagłówki brytyjskiej agencji Reuters, amerykańskiej Associated Press i francuskiej Agence France Presse.

Brytyjska agencja podkreśla, że walka o fotel prezydencki jest próbą generalną przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi, w których Platforma Obywatelska zmierzy się z silnym wyzwaniem Prawa i Sprawiedliwości. Podobnie jak rosyjska agencja TASS, Reuters zaznacza, że wynik w drugiej turze wyborów będzie zależał od tego, na kogo zagłosują wyborcy Pawła Kukiza, który niespodziewanie zajął trzecie miejsce.

Associated Press zauważa, iż sondażowe wyniki ukazują wzrastające niezadowolenie społeczne z prounijnego rządzącego PO. Frustracja obywateli znalazła swój wyraz w zaskakującym poparciu dla gwiazdora punk rocka Pawła Kukiza, który ostro krytykuje rząd.

Włoska agencja Ansa mówi o zaskakującym sukcesie Andrzeja Dudy w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Zwraca uwagę, że wygrana kandydata PiS-u „jest wielką niespodzianką, ponieważ, choć notował on stały wzrost poparcia w sondażach,  to nikt nie miał wątpliwości, że to urzędujący prezydent Bronisław Komorowski będzie miał nad nim przewagę”.

Jak wynika z sondażu Ipsos dla TVP1, TVP Info, TVN24 i Polsat News w drugiej turze wyborów prezydenckich 24 maja zmierzą się Andrzej Duda i Bronisław Komorowski. Kandydat PiS dostał w niedzielnych wyborach 34,5 proc. głosów, a obecny prezydent 33,1 proc.

PAP/RIRM

drukuj