fot. prezydent.pl

Prezydent spotka się dziś z marszałkiem Senatu

Prezydent RP Andrzej Duda spotka się dziś z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim ws. projektów ustaw reformujących sądownictwo oraz referendum konstytucyjnego. Prezydenckie projekty ustaw najprawdopodobniej pod koniec września wpłyną do parlamentu, a Sejm rozpatrzy je we wrześniu lub w październiku.

Wcześniej prezydent przeprowadzi konsultacje z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Rozmowy zaplanowano na najbliższą środę. Jako pierwszy w Kancelarii Prezydenta ma się pojawić przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości.

W ubiegłym tygodniu doszło natomiast do spotkania Prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS-u Jarosławem Kaczyńskim.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik podkreśla, że reformę wymiaru sprawiedliwości należy przeprowadzić jak najszybciej.

– Cieszę się, że w atmosferze takiego dialogu, spokoju, będziemy dyskutowali nad przepisami czy kierunkami, które zostaną zapewne przedstawione. Będziemy starali się odnieść do tego i mam nadzieję, że ta reforma zostanie szybko przeprowadzona – mówi Michał Wójcik.   

Pod koniec lipca tego roku prezydent zawetował uchwalone w szybkim tempie ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział wtedy zarazem przygotowanie nowych projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

RIRM

drukuj