Prezydent Andrzej Duda spotkał się na Malcie z prezydentem Niemiec

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w stolicy Malty, Valletcie, z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Wśród zapowiadanych tematów spotkania była kwestia reparacji wojennych, ale nie miało ono charakteru „formalnych negocjacji”.

Przed spotkaniem Andrzeja Dudy i Franka-Waltera Steinmeiera szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział dziennikarzom, że z prośbą o rozmowę wystąpił prezydent Niemiec tuż po dwustronnym spotkaniu z prezydentem Polski w maju w Warszawie.

Według niego wśród poruszonych tematów miały się znaleźć m.in. kwestie bezpieczeństwa narodowego, polityki wschodniej, przyszłości UE, gazociągu Nord Stream 2.

„Jeśli prezydent Steinmeier (o to) poprosi – będziemy mówić (także) o stanie spraw dotyczących reparacji” – dodał.

Przed spotkaniem Krzysztof Szczerki mówił, że „prezydent przedstawi zapewne prezydentowi Niemiec stan spraw w tym względzie w Polsce”. Przypomniał, że jest w tej sprawie ekspertyza Sejmu, ale nie ma stanowiska rządu, więc „także nie ma żadnych formalnych negocjacji tej kwestii”.

Szef gabinetu prezydenta mówił, że warto, by temat odszkodowań podjęły parlamenty obu państw, ponieważ – jak zauważył – w tej sprawie ekspertyzę przygotował także parlament niemiecki.

„Sprawa zapewne będzie dojrzewała, są już pewne działania, ale one są jeszcze dalekie od fazy otwarcia formalnych negocjacji” – podkreślił, dodając, że takie formalnie spotkanie w sprawie odszkodowań od Niemiec nie odbędzie się także na Malcie.

Jego zdaniem fakt, że w Bundestagu już powstała ekspertyza, świadczy, iż sprawa jest „traktowana poważnie także po drugiej stronie Odry”.

Prezydent Andrzej Duda przebywa na Malcie w związku ze spotkaniem Grupy Arraiolos, w skład której wchodzi 12 krajów europejskich.

Wcześniej polski prezydent odbył również rozmowy z prezydent Malty Marie-Louise Coleiro Precą oraz z premierem tego kraju Josephem Muscatem.

Dwudniowe spotkanie Grupy Arraiolos, które odbywa się w Valletcie w czwartek i piątek, poświęcone ma być tematom związanym z rozwojem społeczno-gospodarczym Europy oraz polityce bezpieczeństwa w regionie basenu Morza Śródziemnomorskiego w kontekście kryzysu migracyjnego.

PAP/RIRM

drukuj