12 lipca Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej?

Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło projekt z propozycją aby 12 lipca został ustanowiony Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Data ta ma szczególne znaczenie historyczne.

Pierwsze czytanie ustawy PSL odbyło się 19 lipca bieżącego roku. Obecnie w projekcie dokonano poprawek. Wiadomo, że udało się uzyskać zgodę rządu.

Jak mówi poseł PiS Piotr Babinetz, projekt ma istotne podłoże historyczne. Odnosi się przede wszystkim do męczeństwa wsi polskiej z czasów II wojny światowej.

– Męczeństwo Wsi Polskiej to olbrzymi obszar prześladowań jakie spotkały ludność wiejską RP w okresie II wojny światowej i w sposób oczywisty naszym wspólnym obowiązkiem jest upamiętnienie ofiar tych zbrodni – podkreśla poseł PiS.

Mimo zagrożenia życia mieszkańcy wsi nie bali się pomagać partyzantom i uciekinierom, którzy ukrywali się przed prześladowaniem. Posłanka wnioskodawca wskazuje, że data 12 lipca nie jest przypadkowa – ma szczególne znaczenie dla polskiej wsi.

– Data 12 lipca jest wybrana nieprzypadkowo. W tym dniu w 1943 r. we wsi Michniów w woj. świętokrzyskim odbyła się wielka masakra. Hitlerowcy wymordowali wszystkich mieszkańców, nie oszczędzając nawet niemowląt, tylko dlatego, że odważnie pomagali polskim partyzantom – akcentuje pos. Urszula Pasławska z PSL.

Posłanka zaznaczyła, że lipiec 1943 r. jest także symbolem mordów na Wołyniu. To miejsce, w którym mieszkańcy wsi zostali zabici z wyjątkowym okrucieństwem. Ponadto, wspomniane wydarzenia miały ogromny wpływ na polską kulturę.

Podczas dzisiejszej debaty nad projektem w sprawie ustanowienia 12 lipca Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Sejmie panowała niespotykana zgodność.

 – Projekt ustawy jest dobrym krokiem do dowartościowania kultury chłopskiej i przypomnienia Polkom i Polakom, że miała ona ogromny wpływ na nasza historię – podkreśla pos. Kornelia Wróblewska z Nowoczesnej.

– Wieś zawsze była ostoją polskości i postaw patriotycznych. To wielka nauka płynąca z całej naszej historii, ale także wyzwanie na przyszłość, by stale doceniać rolę polskiej wsi – zaznacza pos. Anna Białkowska z Platformy Obywatelskiej.

Ustanowienie 12 lipca Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej jest hołdem dla tych, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny.

– Swój dzień męczeństwa mają Żołnierze Wyklęci, ma polskie duchowieństwo, teraz mam nadzieję czas na naszą wspólną inicjatywę, na naszą wspólną sprawę, by w tej historycznej, pierwszej ustawie również została uhonorowana polska wieś – wskazuje pos. Urszula Pasławska.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl