fot. twitter

MR: możliwość składania wniosków o dopłaty bezpośrednie – do końca maja

Ministerstwo Rolnictwa przedłużyło do końca maja termin na składanie wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich oraz obszarowych. Wcześniej apelowała o to część opozycji oraz rolnicza „Solidarność”. 

Wnioski o przyznanie płatności w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz 2007-2013 będzie można złożyć do 31 maja tego roku.

Wcześniej termin upływał 15 maja.

Zbigniew Obrocki, wiceprzewodniczący rolniczej „Solidarności”, tłumaczy, że rolnicy nie byli w stanie złożyć dokumentów ze względu na złą sytuację pogodową.

– Dużo jest takich regionów, gdzie nawet jak zostały zasiane zboża, to one wymokły i teraz trzeba robić przesiewy. Rolnicy są w kropce, ponieważ nie wiedzą co wpisywać do tych deklaracji, co na tym polu rośnie. W tym momencie, kiedy jest możliwość przedłużenia o te 15 dni, sytuacja praktycznie może się ustabilizować, wyklarować, bo te kilka dni powoduje, że na polach będzie już sytuacja klarowna. Rolnik będzie już wiedział, że to, co jest, musi zostać i po prostu nie będzie tego po tym terminie zmieniał. Ta decyzja jest bardzo dobra – mówi Zbigniew Obrocki.

Projekt odpowiedniego rozporządzenia ministra rolnictwa został już skierowany do konsultacji i uzgodnień.

RIRM

drukuj