fot. PAP/Leszek Szymański

Ministerstwo Rolnictwa chce znieść ograniczenia w dziedziczeniu i darowaniu ziemi rolnej bliskim

Resort rolnictwa planuje znieść ograniczenia w dziedziczeniu i darowaniu ziemi rolnej bliskim. Chce też usunąć bariery w nabywaniu nieruchomości rolnych w drodze postępowania egzekucyjnego i upadłościowego.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się nowa wersja projektu dotyczącego obrotu ziemią rolną. Zawarto w nim część uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji publicznych. Poprzedni projekt był mocno krytykowany.

Obecny dokument ma m.in. poprawić przepisy ograniczające obrót gruntami między bliskimi rolnika. W myśl obowiązującego prawa, aby odziedziczyć ziemię lub otrzymać ją w darowiźnie, muszą być oni rolnikami indywidualnymi.

Proponowane przepisy znoszą ograniczenia w dziedziczeniu i darowaniu ziemi rolnej bliskim poszerzając ich listę o np. rodzeństwo czy zięcia.

Takie zapisy rozwiążą problem wielu rolników – powiedział Robert Telus, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa.

– Rolnik, gdy kupił ziemię i po jakimś czasie chciał ją przekazać najbliższym, to miał z tym problem, ponieważ był zapis, że do 10 lat nie można przekazywać tej ziemi. To usprawniamy. Ojciec zawsze będzie mógł przekazać swoim dzieciom ziemię, nawet jeśli kupił ją w krótszym czasie niż 10 lat. Oczywiście chodzi tutaj o przekazywanie ziemi najbliższym – zaznaczył poseł Prawa i Sprawiedliwości.

W nowym projekcie obejmującym obrót ziemią rolną nowością jest też m.in. poluzowanie regulacji dotyczących egzekucji. Propozycja zakłada, że ziemię będą mogły nabyć również osoby lub firmy, które nie są rolnikami indywidualnymi.

Zapisy zawierać będą jednak bezpiecznik na wypadek masowej sprzedaży nieruchomości rolnych. Pierwszeństwo ma przysługiwać dyrektorowi generalnemu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

RIRM

drukuj