fot. pixabay.com

Lista firm importujących zboże z Ukrainy

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało na swojej stronie internetowej wykaz firm importujących zboże z Ukrainy. Lista przedsiębiorstw ma 62 strony.

Wykaz zawiera same nazwy przedsiębiorstw, bez dodatkowych informacji np. dotyczących ilości importowanego zboża i dat.

Były przewodniczący rolniczej „Solidarności”, senator Prawa i Sprawiedliwości,  Jerzy Chróścikowski, powiedział, że przy okazji publikacji listy warto zadać pytanie o podejście polskich firm do naszego rolnictwa. Chodzi o to, czy w swoim działaniu kierują się patriotyzmem czy też ekonomią – zaznaczył polityk.

– Jeżeli ktoś liczy tylko zyski, a nie na patriotyzm, że szanuje to co polskie, to są tego skutki. Ekonomia działała dla firm, ale nie koniecznie dla Polski. To, co my wielokrotnie powtarzamy – szanujmy się wzajemnie. Rolnicy powinni mieć swoje udziały. Niestety do tej pory nie udało nam się – oprócz Krajowej Spółki Cukrowej – doprowadzić do tego typu przedsięwzięć. My jako rolnicy, jako Związek Rolnicza „Solidarność”, cały czas jesteśmy za tym, żeby jak największe udziały przedsiębiorstw były w polskich rękach, szczególnie polskich plantatorów – mówił Jerzy Chróścikowski.

Po agresji na Ukrainę Rosja zablokowała eksport żywności, w tym zboża, przez Morze Czarne. Polska zaoferowała wówczas napadniętym sąsiadom pomoc w transporcie ziarna. Okazało się jednak, że znaczna część zbóż zostawała w naszym kraju zamiast jechać dalej.

Ukraińskie zboże zalało tym samym polski rynek, powodując spadek cen. Problem stanowiło także tzw. zboże techniczne, które nie spełniało polskich i unijnych norm.

Polski rząd zdecydował o zablokowaniu importu ukraińskiego ziarna, zezwalając jedynie na jego tranzyt. To doprowadziło do zgrzytu na linii Kijów – Warszawa.

Lista_firm

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl