fot. PAP/Paweł Supernak

NASK ostrzega przed wyciekiem danych i zaleca zastrzeżenie numeru PESEL

Zespół CERT Polska otrzymał zgłoszenie dotyczące firmy ALAB i dodał do serwisu Bezpieczne dane te numery PESEL, które już zostały upublicznione przez przestępców – poinformowała dziś Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Eksperci zalecają, by zastrzec swój PESEL co pomoże zminimalizować ryzyko związane w nieuprawnionym wykorzystaniem danych np. w banku.

NASK poinformowała, że eksperci podkreślają, że narażone na wyciek danych mogą być również osoby, które nie korzystały z usług firmy ALAB.

„Analiza wykazała, że doszło również do kradzieży wyników badań wykonywanych na zlecenie innych placówek medycznych, nienależących do grupy ALAB” – dodała.

Eksperci przekazali, że wśród danych, które można znaleźć w upublicznionych wynikach badań, znajdują się m.in.: imię, nazwisko i PESEL osoby badanej. Polecają też, co zrobić gdy dane zostały upublicznione. Należy być przygotowanym i świadomym tego, że cyberoszuści mogą te dane wykorzystać. Ze wzmożoną czujnością traktować przychodzące wiadomości e-mail, SMS, wiadomości w komunikatorach i połączenia telefoniczne. Zawsze należy weryfikować ich nadawcę w instytucji, którą – jak twierdzi – reprezentuje.

Zalecają by skorzystać z nowej możliwości i zastrzec numer PESEL, co pomoże zminimalizować ryzyko związane w nieuprawnionym wykorzystaniem danych np. w banku.

Podają też instrukcję jak zastrzec swój PESEL. Należy wejść na stronę: https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie. Zalogować się do aplikacji mObywatel (wersja stacjonarna), np. wykorzystując Profil Zaufany. Wybrać polecenie „Zastrzeż PESEL”.

Żeby sprawdzić czy dane są zagrożone, należy wejść na stronę: https://bezpiecznedane.gov.pl i wybrać polecenie „Sprawdź dane”.

„Uwaga: w serwisie znajdują się wyłącznie dane dotychczas ujawnione przez przestępców. Ich liczba może się zmienić” – podkreśliła NASK.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl