fot. pixabay,com

W resorcie rolnictwa trwają prace nad rozwiązaniami dot. ASF

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad nowymi rozwiązaniami w walce z afrykańskim pomorem świń. Zwiększono także stawki dopłat dla rolników, którzy zmuszeni będą do likwidacji swoich hodowli.

Problem afrykańskiego pomoru świń wciąż dziesiątkuje gospodarstwa zajmujące się hodowlą trzody chlewnej. Tylko w ubiegłym roku w Polsce wykryto ponad 2,6 tysiąca przypadków ASF u dzików. U świń potwierdzono 122 ogniska choroby. Zlikwidowano ponad 42 tys. sztuk zwierząt. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wciąż pracuje nad nowymi sposobami walki z ASF – zapewnia wicepremier rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk.

– Jest to trudny temat. W ostatnich tygodniach udało nam się zatrzymać rozwój, zlikwidować kilka przyczyn, ale też dać czas, by rolnicy mogli przetrzymać trudny okres na rynku trzody chlewnej – mówi wicepremier Henryk Kowalczyk.

ASF spowodowało załamanie na rynku trzody chlewnej. Jest jedną z głównych przyczyn, dla których rolnicy zmuszeni są do likwidacji swoich hodowli. Dlatego też ministerstwo rolnictwa zapowiadało podniesienie stawek rekompensat dla tych rolników.

– Do tej pory wynosiły one 36 groszy za jeden dzień utrzymywania jednej sztuki trzody chlewnej. Podnosimy to na jedną złotówkę. Natomiast limit 50 sztuk zwiększamy do 200 sztuk. To spowoduje wielokrotny wzrost możliwości uzyskania rekompensaty za nakaz zaprzestania hodowli trzody chlewnej – wyjaśnia wicepremier Henryk Kowalczyk.

Niewykluczone jest także liczenie dzików za pomocą dronów i kamer termowizyjnych. Nowoczesne technologie mają pomóc określić rzeczywisty stan ich populacji. Precyzyjne policzenie zwierząt ma pozwolić kołom łowieckim na dokładny odstrzał sanitarny dzików.

– Wykorzystanie nowoczesnych technologii w liczeniu populacji dzika to bardzo dobry prognostyk tego, że dokonamy bardzo szybkiego, sprawnego liczenia, co z kolei wpłynie na szybkie rozpoczęcie odstrzału dzików – wskazuje Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej

Populacja dzików w szybkim tempie się odbudowuje. Dlatego konieczne są szybkie działania – mówi Ryszard Szczygieł z koła łowieckiego w Lublinie.

– Populację dzików musimy dalej zmniejszać. Musimy pomóc rolnikom w walce z ASF. Odstrzał sanitarny zmniejszył populację dzików, ale ona się odbudowała. Z informacji, które mam od myśliwych, populacja jest na poziomie ok. 50 procent tego, co było na poziomie sprzed trzech lat – mówi Ryszard Szczygieł.

Rolnicy od dawna postulują postawienie płotu na wschodniej granicy.

– To, co dzieje się obecnie na polsko-niemieckiej granicy, czyli budowa płotu między naszymi państwami, żeby nie mogło dochodzić do przechodzenia dzików z jednej strony granicy na drugą, pokazuje, że jest to skuteczną metodą, którą wykorzystują inne kraje – zaznacza Monika Przeworska.

Resort rolnictwa postawił sobie cel szybkiego zlikwidowania wirusa. Rozszerzona zostanie bioasekuracja. Zwiększona zostanie kontrola całego procesu, aby ograniczyć roznoszenie się ASF. Łącznie na walkę z wirusem w tym roku zaplanowało 180 mln złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl