Lubelskie: Wypłacono prawie 18 mln zł pomocy rolnikom w związku z ASF

Prawie 18 mln zł pomocy wypłacił od 2016 r. lubelski oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rolnikom, których gospodarstwa dotknięte zostały skutkami afrykańskiego pomoru świń (ASF). W Lubelskiem wykryto w ubiegłym roku 59 ognisk tej choroby, w tym roku – 2 ogniska.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej, że walka z ASF jest dwutorowa: restrykcyjnym działaniom służb, mającym na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa, towarzyszy udzielanie przez rząd rolnikom pomocy na usuwanie skutków choroby.

„Możliwości tego wsparcia jest wiele, przede wszystkim od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa” – powiedział Czarnek.

Dyrektor lubelskiego oddziału ARiMR Krzysztof Gałaszkiewicz podał, że od 2016 r. agencja wypłaciła rolnikom w regionie blisko 18 mln zł pomocy na usuwanie skutków ASF. Najwięcej pieniędzy otrzymali hodowcy w powiatach: bialskim – 9,5 mln zł, parczewskim – 5,3 mln zł i radzyńskim – 2,6 mln zł.

Łącznie rolnicy złożyli 1660 wniosków o pomoc, z różnych programów, na kwotę blisko 69 mln zł.

„Te pieniądze będą wypłacone. Nabory nadal trwają, będą nowe, wnioski są nadal przyjmowane. Pieniędzy na pomoc nie zabraknie” – zapewnił Gałaszkiewicz.

Zainteresowaniem cieszą się nieoprocentowane pożyczki dla producentów trzody chlewnej na sfinansowanie ich nieuregulowanych zobowiązań. Kwota pożyczki – udzielanej na 10 lat – może wynosić od 50 tys. zł do 1 mln zł, w zależności od liczby hodowanych świń. O takie pożyczki wystąpiło 225 rolników, na łączną sumę ponad 46 mln zł.

Blisko 750 hodowców obszarów objętych restrykcjami złożyło wnioski o rekompensaty, na kwotę blisko 2 mln zł, za rezygnację z utrzymywania świń. Z kolei 71 rolników wystąpiło o pomoc w łącznej wysokości 4,2 mln zł na restrukturyzację ich gospodarstw.

O wsparcie finansowe modernizacji hodowli, przez ogrodzenie chlewni i utworzenie lub poprawienie niecek dezynfekcyjnych, wystąpiło 136 rolników, którzy złożyli wnioski na kwotę 8,2 mln zł. Ponad 250 rolników wystąpiło o wypłacenie im ponad 7 mln zł na wyrównanie zmniejszonych z powodu ASF dochodów ze sprzedaży świń.

Lubelski oddział ARiMR uruchomił bezpłatną infolinię, pod numerem 800 38 00 84, czynną przez siedem dni w tygodniu, w celu szczegółowego informowania rolników o możliwościach uzyskania pomocy na usuwanie skutków ASF. 17 kwietnia tego roku zaplanowano dzień otwartych drzwi we wszystkich biurach ARiMR w regionie. Na pytania rolników będą tego dnia odpowiadać także zaproszeni pracownicy innych instytucji obsługi rolnictwa.

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) jest nieszkodliwy dla ludzi, ale śmiertelny dla świń i powoduje duże straty materialne. ASF w Polsce wykryto po raz pierwszy w 2014 r. Dotychczas odnotowano 108 ognisk tej choroby u trzody chlewnej (z czego 81 w 2017 r., a cztery w 2018 r.) w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim.

Ponadto odnotowano ponad 1,8 tys. przypadków tej choroby u dzików, przy czym jeden przypadek może dotyczyć kilku odstrzelonych lub padłych zwierząt. Zarażone dziki znajdowano na terenie województw podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

W Lubelskiem wykryto w ubiegłym roku 59 ognisk ASF, w tym roku – 2 ogniska. Wybitych w nich zostało kilka tysięcy świń. Tylko w powiecie bialskim około tysiąca rolników zrezygnowało z hodowli świń.

PAP/RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl