fot. PAP/Marcin Obara

Potrzebne wsparcie dla Wspólnej Polityki Rolnej

Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, mówi o potrzebie uzupełnienia Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej o środki krajowe. Niepewna jest przyszłość Krajowego Planu Odbudowy, a rosnące oczekiwania Komisji Europejskiej trudno realizować, mając ograniczone finansowanie.

Prace nad Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej toczą się od dwóch lat. Na polską wieś w latach 2023-2027 ma trafić blisko 25 mld euro. Oceną planu – na wniosek Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarza ds. rolnictwa – zajmowała się prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Jej przewodniczący zwraca uwagę na przesunięcie środków z tzw. drugiego filaru (filaru inwestycyjnego) na pierwszy filar.

– Między innymi po to, by podnieść płatności bezpośrednie i w jakiś sposób wzmocnić to, co od wielu lat jest podnoszone, czyli chęć wyrównania płatności bezpośrednich do średniej europejskiej – wyjaśnia Jan Krzysztof Ardanowski.

Według deklaracji rządu dopłaty na poziomie co najmniej średniej unijnej trafią do wszystkich gospodarstw poniżej 50 hektarów. Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa alarmuje jednak, że środków na politykę rolną jest za mało. Brakuje też spójnej i logicznej koordynacji między europejskimi pieniędzmi. Jan Krzysztof Ardanowski podnosi, że wieś jest pomijana w unijnej polityce spójności, a KPO może okazać się pociągiem, do którego nigdy nie wsiądziemy. Zaznacza, że to na barkach rolników spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo żywnościowe.

– Środki przeznaczane na Wspólną Politykę Rolną w kolejnych okresach planowania są coraz mniejsze, a oczekiwania coraz większe – podkreśla przewodniczący Rady ds. Rolnictwa.

Trudno jest realizować rosnące oczekiwania Komisji Europejskiej, mając ograniczone środki – mówi Jan Krzysztof Ardanowski. W ocenie przewodniczącego prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa trzeba szukać dodatkowych pieniędzy w kraju.

– Jest potrzebna koordynacja działań z innych polityk europejskich, a także – o tym trzeba otwarcie i odważnie mówić – wsparcie ze środków krajowych – wskazuje Jan Krzysztof Ardanowski.

Rząd już takie wsparcie planuje. Premier Mateusz Morawiecki tłumaczy, że programy dla polskiej wsi, jakie zostały wpisane do KPO, będą na razie finansowane ze środków krajowych. W ciągu kilku dni prezydencka Rada ds. Rolnictwa przygotuje swoje rekomendacje w sprawie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej. Zostaną one przekazane do resortu rolnictwa.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl