fot. twitter.com/BeataSzydlo

Program EtnoPolska pomoże promować zwyczaje i obyczaje wiejskie

Rządowy program EtnoPolska ma promować zwyczaje i obyczaje wiejskie. Skierowany jest do zespołów folklorystycznych i artystów ludowych.

Program ma bardzo szeroki zakres działania. Wsparcie otrzymać można między innymi na wydarzenia kulturalne, filmy, nagrania, szkolenia, kursy, wystawy, a nawet rekonstrukcje historyczne. Będzie kosztował 7 milionów złotych.

– Oczywiście mamy świadomość, że te 7 milionów złotych w tym roku to nie jest kwota nie wiadomo jak wysoka. Natomiast ten program będzie ewoluował. W 2019 roku zostanie on rozszerzony o możliwości zakupów inwestycyjnych – tłumaczy Mateusz Rozmiarek, radny Poznania.

Oznacza to, że od przyszłego roku o dofinansowanie będą mogły ubiegać się między innymi koła gospodyń wiejskich, czy Ochotnicze Straże Pożarne. Minimalna kwota dofinansowania przewidziana na ten rok to 10 tysięcy złotych. Maksymalnie dostać można 200 tysięcy złotych. Na razie rząd wspiera tylko projekty miękkie.

– Jeżeli mamy czymś się szczycić – nie tylko w skali krajowej, ale i międzynarodowej – to właśnie to powinna być nasza kultura, która wynika z naszych korzeni, pokazuje różnego rodzaju inne oblicze Polski – wskazuje Mateusz Rozmiarek.

Rząd poprzez program EtnoPolska chce docierać do Polski lokalnej. W programie chodzi o promocję zwyczajów wiejskich, ale i o wsparcie artystów ludowych.

– Jestem wielkim zwolennikiem tego typu programów, jak EtnoPolska i inwestowanie, umiarkowane na razie, w naszą tradycyjną kulturę, tradycyjne obyczaje – podkreśla Tadeusz Dziuba, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

EtnoPolska adresowana jest do organizacji pozarządowych i samorządowych instytucji kultury. Wnioski o dofinansowanie składać można do 20 sierpnia. W przyszłym roku zakres programu zostanie zwiększony.

TV Trwam News/RIRM

drukuj