Prezydent Andrzej Duda: szczyt NATO – sukces Polski i Sojuszu 

NATO i Polska odniosły sukces na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie; jego konkluzje są korzystne zarówno dla naszego kraju, jak i NATO – powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Dla Polski – podkreślił – to głównie wzmocniona obecność sił NATO na naszym terenie.

Duda podkreślał, że przygotowania stołecznego szczytu były „ciężką pracą”.

To były negocjacje, które trwały bardzo długo i można dzisiaj powiedzieć, że NATO odniosło sukces na tym szczycie i Polska odniosła sukces na tym szczycie jako członek Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział prezydent na sobotniej konferencji prasowej podsumowującej spotkanie przywódców państw NATO.

Przypomniał, że jego uczestnicy rozmawiali „o bardzo wielu sprawach związanych z bezpieczeństwem”.

To były długie dyskusje, ale ostatecznie podjęte konkluzje są korzystne i dla Sojuszu, i dla Polski. I z tego względu chciałbym wyrazić jeszcze raz ogromną radość, że udało się zrealizować także te zamierzenia, które ja, jako prezydent i moi współpracownicy – pan minister Krzysztof Szczerski, pan minister Paweł Soloch, mieliśmy od samego początku – ocenił Duda.

Jego zdaniem, zakończony w sobotę szczyt oznacza także „realną odpowiedź na środowisko bezpieczeństwa w Europie, środowisko bezpieczeństwa zmieniające się, dostosowuje do tych zmian działania, które NATO będzie realizowało”.

Dla nas bezpośrednio, dla nas Polaków, dla Polski oznacza to przede wszystkim wzmocnioną obecność sił Sojuszu Północnoatlantyckiego na naszym terenie – zaznaczył prezydent.

W Polsce będziemy mieli realną siłę Sojuszu Północnoatlantyckiego, która będzie w każdej chwili gotowa do ochrony naszego terytorium, gdyby powstało jakiekolwiek zagrożenie – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Duda zaznaczył, że na terytorium Polski, oprócz naszego wojska, „będziemy mieli także realną siłę sojuszniczą”.

Będzie tutaj, będzie ćwiczyła razem z naszymi żołnierzami, będzie doskonaliła współdziałanie, kooperację i będzie w każdej chwili gotowa także do ochrony terytorium Polski jako terytorium Sojusz Północnoatlantyckiego, gdyby powstało jakiekolwiek zagrożenie – powiedział.

Jak zaznaczył, z punktu widzenia Polski jest to „realny zysk”, jaki otrzymuje w związku ze szczytem.

Podkreślił, że podczas szczytu pojawiły się deklaracje obecności wojsk sojuszniczych w Polsce. Przypomniał, że Wielka Brytania zobowiązała się wysłać do naszego kraju 150 żołnierzy; o wysłaniu żołnierzy poinformował też rezydent Rumunii.

– Za te deklaracje bardzo dziękuję. Sojusznicze oddziały w tej chwili się formują, po to, żeby w przyszłym roku założenia, które szczyt przyjął w zakresie wzmocnionej, wysuniętej obecności Sojuszu w państwach bałtyckich i w Polsce, mogły zostać zrealizowane – powiedział prezydent Duda.

Warszawski szczyt NATO jednoznacznie pokazał jedność, spójność i solidarność Sojuszu – powiedział prezydent Andrzej Duda. Na szczycie zapadły bardzo ważne decyzje – podkreślił

Szczyt zakończył się podjęciem bardzo ważnych decyzji, niektórzy nawet mówią, że decyzji, które mają znaczenie historyczne – powiedział prezydent po zakończeniu szczytu NATO.

Dodał, że tak jak od początku planowano, szczyt miał wszechstronny charakter.

Rozmawialiśmy o wszystkich (sprawach) dotyczących Sojuszu Północnoatlantyckiego, kwestiach związanych z zapewnieniem nam bezpieczeństwa – mówił Duda.

Stwierdził, że szczyt jednoznacznie pokazał jedność, spójność, solidarność NATO i wzajemne zrozumienie.

Prezydent podziękował wszystkim przywódcom, którzy wzięli udział w szczycie NATO, szczególne wyrazy wdzięczności skierował pod adresem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga i jego współpracowników.

W piątek przywódcy państw NATO podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących około 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. Potwierdzono też wzmocnienie obecności w południowo-wschodniej części NATO, ogłoszono wstępną gotowość operacyjną tarczy antyrakietowej, a także uznano cyberprzestrzeń za nową sferę działań operacyjnych.

W sobotę NATO potwierdziło wsparcie dla Ukrainy, jej suwerenności i terytorialnej integralności. Zdecydowano też, że Sojusz udostępni samoloty wczesnego ostrzegania i rozpoznania AWACS koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie i uruchomi też nową misję na Morzu Śródziemnym.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl