fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezydent A. Duda: CPK będzie ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki przekonywali, że budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jest wielką szansą dla Polski i nowych miejsc pracy. Swoje przemówienia wygłosili oni podczas konferencji „CPK. Od słów do czynów”.

Andrzej Duda podkreślał, że jego najważniejszym celem od objęcia urzędu prezydenta była poprawa warunków rodzin, czemu służyło obniżenie wieku emerytalnego i programy społeczne takie jak „500 plus”.

Prezydent przekonywał, że równie istotne są obecnie wielkie inwestycje.

Dlatego powstała idea budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego – portu komunikacyjnego, który będzie nie tylko hubem przesiadkowym w skali Europy, ale który będzie też ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki, który wpisze się w wielki plan Trójmorza, bo będzie największym portem komunikacyjnym w naszym regionie, który zepnie komunikacyjnie właściwie wszystkie regiony Polski, poprzez rozwiniętą sieć kolejową i rozwiniętą sieć drogową. CPK będzie dawał Polsce rozpoznawalność na całym świecie i będzie powodował, że Polska stanie się także atrakcyjnym miejscem do tworzenia wielkiego światowego biznesu – wskazywał prezydent Andrzej Duda.

Premier Mateusz Morawiecki akcentował, że Centralny Port Komunikacyjny to program dla każdego obywatela. Wyjaśnił, że prowadzone przez państwo inwestycje pobudzają gospodarkę i tworzą miejsca pracy. To także odpowiedź na kryzys gospodarczy.

Szef rządu odniósł się przy tym do krytycznych wypowiedzi polityków PO wobec Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przypomniał, że wcześniej krytykowali oni programy społeczne.

Może za kolejne 5 lat znowu Platforma Obywatelska przekona się do Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale nie mamy czasu czekać. Ten pociąg gospodarki europejskiej rusza, odjeżdża. We wtorek dyskutowałem o tym z Charles’em Michel’em, przewodniczącym Rady Europejskiej. Nasza wielka szansa polega właśnie na wejściu w wielkie programy inwestycyjne. Programy, które zbudują nowe miejsca pracy w Polsce. Tylko w zgodzie, tylko w kompromisie i tylko przy założeniach, które przedstawiamy możemy takie miejsca pracy tworzyć – mówił szef rządu.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

Szacuje się, że realizacja projektu stworzy 150 tys. miejsc pracy, bezpośrednio 40 tys. przy samym porcie i 110 tys. we wszystkich przedsięwzięciach gospodarczych, jakie będą wokół niego.

Zgodnie z zapowiedziami, sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl