Nieznane zdjęcia i filmy na piąte wspomnienie polskich misjonarzy-męczenników

Od pięciu lat 7 czerwca wspominamy pierwszych polskich misjonarzy-męczenników: bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka. W najbliższą niedzielę o godz. 12.00 w Bazylice św. Franciszka w Krakowie celebrowana będzie Msza św. dziękczynna za ich życie i działalność misyjną z udziałem ich rodzeństwa z Ziemi Żywieckiej i Tarnowskiej. Eucharystii przewodniczyć będzie misjonarz o. Jacek Lisowski.

W ostatnich dniach franciszkanie weszli w posiadanie dotąd nieznanych im zdjęć i materiałów filmowych dotyczących bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. Można będzie się z nimi zapoznać w serwisie: www.youtube.com/MichaliZbigniew. Tam też po raz pierwszy ujrzą światło dzienne zdjęcia bł. Michała Tomaszka, które dotąd również nie były publikowane.

Bł. Zbigniew (l. 33) i Michał (l. 31) śmierć męczeńską za wiarę ponieśli w Pariacoto w Peru w 1991 r. W 2015 r. decyzją papieża Franciszka zostali wyniesieni na ołtarze. Na dzień liturgicznego ich wspomnienia wybrano 7 czerwca, dzień w którym obydwaj przyjęli święcenia – Zbigniew prezbiteratu, a Michał diakonatu.

Więcej można przeczytać na stronie: www.meczennicy.franciszkanie.pl

O. JanM. Szewek OFMConv

drukuj