Prezydent A. Duda: Oczekuję skutecznej modernizacji i przejrzystej polityki kadrowej w wojsku

Mam nadzieję na skuteczną modernizację wojska i oczekuję przejrzystej polityki kadrowej – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Natomiast szef MON Antoni Macierewicz zapowiedział m.in. zwiększenie liczebności wojska do 200 tys. żołnierzy po 2020-22 r.

Prezydent podczas odprawy kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej podkreślał, że terminy dotyczące Wielonarodowej Dywizji w Elblągu będą dotrzymane. Dowództwo ma koordynować działania batalionów NATO na wschodniej flance. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP powiedział, że jest to „nie tylko problem naszego interesu, bezpieczeństwa” ale kwestia prestiżowa.

– Mianowicie to, aby dowództwo zostało zorganizowane w terminie, a ten najbliższy termin, nadchodzący jest jasny – to jest koniec czerwca tego roku. A więc już za trzy miesiące wstępna gotowość tego wielonarodowego dowództwa musi być. W tej chwili trwają działania organizacyjne. 10 dni temu mieliśmy spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego i rozmawialiśmy na ten temat z szefem MON. Jasno wskazałem, jakie są moje oczekiwania, jeżeli chodzi o realizację tych terminów. Pan minister zapewnia, że jest to w trakcie realizacji i że te terminy, jeżeli chodzi o organizacje tego dowództwa zostaną dotrzymane – mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda jak sam podkreślił, podziękował także ministrowi Antoniemu Macierewiczowi za pełne zrealizowanie budżetu na wojsko oraz przetargu na samoloty dla VIP-ów. Wyraził nadzieję, że taka skuteczność, która została pokazana w tych sprawach będzie realizowana przy modernizacji sił zbrojnych m.in. zakupu śmigłowców.

Prezydent poinformował również, że zwrócił się do kadry dowódczej, aby wsparła proces rozwoju Wojsk Oborny Terytorialnej. To największe przedsięwzięcie, jeśli chodzi o rozwój polskiej armii na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci – podkreślił.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział systematyczne zwiększanie polskiej armii. Podkreślił, że do tego potrzebne jest odpowiednie finansowanie.

Zakładamy – i taki program został przedstawiony przeze mnie podczas dzisiejszej narady – że do roku 2019 to będzie ponad 150 tys. żołnierzy, a po roku 2020-2022 – 200 tys. żołnierzy. Aby ten cel osiągnąć, niezbędne jest także lepsze finansowanie, skuteczniejsze finansowanie polskiej armii. Za zgodą i po rozmowie z panem prezydentem projekt odpowiedniej ustawy został złożony i omówiony z panią premier Beatą Szydło – wskazywał szef MON, Antoni Macierewicz.

Odprawa kierownictwa resortu, najwyższych dowódców wojskowych to coroczna narada, podczas której podsumowuje się realizację zadań z ubiegłego roku i określa priorytety dla resortu i wojska na kolejne miesiące.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl