Kukiz‘15 chce uprościć postępowanie dot. spłacania długów

Kukiz‘15 przygotował projekt dotyczący ujednolicenia trybów uproszczonych postępowania cywilnego z elektronicznym. O sprawie napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Chodzi o to, aby dłużnik i wierzyciel mniej czasu spędzali w sądach, jeśli uznawana jest tylko część zadłużenia wskazana w e-sądowym nakazie.

Dziś wszczynana jest procedura, która i tak obejmuje całą wysokość zadłużenia. To powoduje komplikacje i wydłużenie spłaty wysokości długu, który uznają obie strony.

To propozycja, która ma ułatwić i uprościć tego typu procedurę w sądzie – powiedział poseł Kukiz‘15 Tomasz Rzymkowski.

– Aby osoby, które składają sprzeciw wobec nakazu opłaty wydanego w trybie elektrycznym tylko do części postępowania nie powodowały zmiany trybu na tryb uproszczony. Mówiąc językiem bardzo prostym: chodzi o to, aby dłużnik i wierzyciel nie musieli tak często chodzić do sądu. W sytuacji, kiedy dłużnik zgadza się na część zobowiązań jako zobowiązania, które ma obowiązek zapłacić, a wierzyciel również się na to zgadza, to wówczas w tej części ta skarga byłaby już prawomocna. Nie trzeba byłoby kontynuować drogi sądowej – wskazał Tomasz Rzymkowski.

Proponowane przez Kukiz’15 rozwiązania – jak informuje gazeta – popiera PiS i rząd, ale także środowisko sędziowskie. Nowe przepisy miałyby wejść w życie we wrześniu bieżącego roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl