Kukiz‘15 za wprowadzeniem systemu prezydenckiego w Polsce

Kukiz‘15 popiera postulat wprowadzenia w Polsce systemu prezydenckiego. Jest to reakcja na wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy dla tygodnika „Do Rzeczy”. W wywiadzie podkreślił on, że jest zadowolony z funkcjonowania systemu parlamentarno-gabinetowego, ale osobiście bardziej przekonuje go prezydencki.

Według Andrzeja Dudy warto też dyskutować, czy doprecyzować pewne uprawnienia rządu i prezydenta oraz czy w pewnych obszarach nie wzmocnić pozycji ustrojowej szefa państwa.

Prezydent dodał, że w referendum można zapytać Polaków o sposób wyboru szefa państwa polskiego: przez Zgromadzenie Narodowe czy w wyborach powszechnych.

Wcześniej prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w wywiadzie stwierdził, że „nie widzi przesłanek do wprowadzenia systemu prezydenckiego”.

Prezydent może liczyć w tej kwestii na poparcie ze strony Kukiz‘15 – powiedział poseł Jakub Kulesza, rzecznik tej partii.

– Jesteśmy ogromnymi zwolennikami wprowadzenia systemu prezydenckiego. System prezydencki wreszcie uporządkowałby relacje pomiędzy władzą wykonawczą a ustawodawczą, przede wszystkim oddzieliłby te dwie władze i nam posłom przywróciłby nasze role. W obecnym systemie parlamentarno-gabinetowym jesteśmy troszeczkę uzależnieni od władzy wykonawczej. Cieszy mnie, że pan prezydent myśli o ustroju państwa, ustroju politycznym, myśli w kategoriach ponadpartyjnych, perspektywicznie, przyszłościowo. Natomiast prezes Kaczyński, co do proponowanego ustroju wypowiada się z zależności od tego, kto jest prezydentem. Kilka lat temu był zwolennikiem systemu prezydenckiego, później był przeciwnikiem –  powiedział Jakub Kulesza.

Andrzej Duda chce, by referendum ws. zmian w konstytucji odbyło się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – 11 listopada 2018 r. lub by trwało dwa dni: 10 i 11 listopada.

RIRM

drukuj