Grecji grozi bankructwo

Grecji może grozić bankructwo i wyjście z unii walutowej – informuje dziennik „Rzeczpospolita”. Taki scenariusz może się zrealizować, jeśli w ciągu 3 tygodni kraj ten nie odda 800 mln USD do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Grecja nie ma jednak takich środków pieniężnych.

Ponadto, niemiecki minister finansów wyraził wątpliwość czy uda się do tego czasu uzgodnić z Grecją plan reform. Był to warunek ewentualnej unijnej pomocy.

Europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista, mówi, że jeśli Grecja ma dalej funkcjonować, powinny być umorzone niektóre jej długi.

– Grecja – jeżeli chodzi o finanse publiczne – w znacznie gorszej sytuacji była przed wybuchem kryzysu. To pokazuje, w jakiej sytuacji jest zarówno strefa euro jak i sama Grecja. Szczerze mówiąc, strefa euro, jeżeli chce, żeby Grecja w tej strefie przetrwała, musi doprowadzić do tego, że część greckich długów będzie zwyczajnie umorzona i to przez wszystkich wierzycieli. Jeżeli to się nie dokona, to finansiści na świecie doskonale wiedzą, że taki dług jest nie do spłacenia. Żaden kraj, szczególnie po takim kryzysie, gdzie greckie PKB spadło o 30 proc., nie jest w stanie spłacać tak wysokiego długu i to coraz wyraźniej widać – podkreślił dr Zbigniew Kuźmiuk.

Tymczasem, unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici zapewnił, że nie ma przygotowań do wyjścia Grecji ze strefy euro.

Minister finansów Grecji powiedział, że jego kraj jest zdeterminowany pozostać w strefie euro. Dodał, że Ateny są gotowe do „kompromisu w celu znalezienia szybkiego porozumienia, ale nie dadzą się poświęcić”.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl